Komentarze I Analizy

Wizy dla Polaków to duży hałas o małą rzecz

Kilka dni temu gruchnęła informacja o tym, że American Airlines zacznie operować z krakowskiego lotniska na trasie do Chicago. Wiadomość z pewnością można było określić mianem sensacji. Wielu zaczęło też wieszczyć, że American ma informacje na temat zniesienia wiz do Polski, stąd też decyzja o uruchomieniu połączenia. Osobiście mam co do tego duże wątpliwości.

Przede wszystkim poziom odmów na wjazd do USA musi być nie większy niż 3 proc. W ubiegłym roku stosunek ten wyniósł 3,99 proc. i był najniższy w historii. Trend również jest spadkowy, w związku z tym są duże szanse na to, że faktycznie w tym roku osiągniemy pułap 3 proc.

To jednak nie znosi automatycznie obowiązku wizowego. Decyzje musi zatwierdzić Senat USA, który wcale nie musi być do tego taki skory zwłaszcza ze względu na rozgrywki polityczne między Demokratami i Republikanami. Tak przynajmniej twierdzi prof. Zbigniew Lewicki w rozmowie z Rynkiem Lotniczym.

Dlatego głosy o tym, że American Airlines posiada informacje dotyczące zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków są bardziej życzeniowym myśleniem niż faktycznym stanem. Poza tym AA wcale nie musi determinować swojego wejścia do Polski zniesieniem wiz. LOT regularnie otwiera połączenia za ocean pomimo obowiązku posiadania przez Polaków wiz i bardzo dobrze się one rozwijają.

Dużo hałasu o nic wielkiego

Inną kwestią jest sam obowiązek wizowy. W Polsce urósł on do rangi narodowego problemu, a każdy rząd stawia sobie za punkt honoru zniesienie wiz do USA. Opinię publiczną w Polsce od wielu lat porusza kwestia wiz do Stanów, a przez dużą część społeczeństwa jest to traktowane jako bardzo istotny punkt prowadzenia polityki zagranicznej.

Problem wizowy to de facto kwestia marketingowa. Jest on przedstawiany jako znacznie większy niż jest w rzeczywistości. Wizę do USA dostaje ponad 96 proc. Polaków. Kosztuje ona 160 dolarów i jest przeważnie ważna 10 lat. Czy w związku z tym zniesienie wiz dla naszych obywateli jest aż tak kluczową kwestią zwłaszcza, że nie jest to wybitnie popularny kierunek wyjazdów?

Odpowiedź brzmi nie i szum medialny jest absolutnie nieproporcjonalny do kalibru problemu.

Ponadto jak możemy przeczytać w jednym z artykułów na rynek-lotniczy.pl należy pamiętać, że zniesienie wiz wcale nie musi być tak wspaniałą wiadomością, gdyż brak obowiązku posiadania wizy i tak nie zwalnia nas z rozmowy w USA z pracownikiem służb granicznych. Ten może nas w ogóle nie wpuścić do kraju mając jakiekolwiek podejrzenia. Oczywiście w przypadku posiadania wizy taka sytuacja również może mieć miejsce, jednak strażnik ma wtedy świadomość, że o wszelkie istotne kwestie przepytał nas już ktoś inny i nie będzie drążył tak tematu.

W związku z tym uważam, że wizy prawdopodobnie dla Polaków zostaną zniesione i z pewnością w mediach będzie to wydarzenie bardzo mocno nagłaśniane. Z pewnością zostanie to też wykorzystane politycznie jako wielki sukces dyplomacji. Prawda jest jednak taka, że zniesie wiz dla Polaków jest obecnie sprawą drugo, a może nawet trzeciorzędną, a American Airlines nie ma żadnych informacji na ten temat.

Filip Lamański

@FilipLamanski

Zbieramy na wizę. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker