Gospodarka

Niemcy i Wielka Brytania na skraju recesji. Polska gospodarka prze naprzód

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne dane dotyczące PKB w II kwartale tego roku. Wzrost gospodarczy jest wolniejszy niż przed rokiem, jednak ciągle jest on stosunkowo wysoki.

Pierwsze szacunki mówią o wzroście w II kwartale na poziomie 4,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W 2018 roku wzrost w drugim kwartale wyniósł 5,3 proc. Warto jednak dodać, że są to dane niewyrównane sezonowo.

Dane wyrównane sezonowo, czyli uwzględniające m.in. liczbę dni pracujących mówią o nieco niższym wzroście w drugim kwartale, jednak dalej jest to całkiem solidne 4,1 proc. w stosunku do II kwartału 2018 roku.

Jeśli chodzi o porównanie do I kwartału bieżącego roku, to wzrost wyniósł 0,8 proc. jest on wolniejszy niż w II kw. ubiegłego roku, gdyż wtedy dynamika wyniosła 1,3 proc.

Premier Morawiecki w swoim Twitterowym wpisie zauważył, że znacznie wyprzedzamy państwa strefy Euro i średnią dla całej UE.

W Europie spadki PKB

Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż w stosunku do pierwszego kwartału gospodarka całej UE oraz strefy Euro urosła o 0,2 proc.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na wynik Niemiec, które zanotowały spadek PKB o 0,1 proc. Było to przewidywane od dłuższego czasu i w końcu się ziściło. Nie można jeszcze mówić o recesji, gdyż za recesję uznaje się dwa kolejne kwartały spadku PKB,  to jednak należy mieć na uwadze dalsze pogarszanie się sytuacji. Tym bardziej, że na III kwartał prognozy również nie są zadowalające i recesja faktycznie może stać się faktem. Niemiecka gospodarka hamuje już od kilku miesięcy i w dużej mierze spowodowane jest to wojną handlową między Chinami a USA. Napięcia między dwoma gigantami mają istotny wpływ na wymianę towarową na świecie. To z kolei oznacza wyraźne kłopoty dla Niemców, którzy są jednymi z największych eksporterów na globie.

Eurostat opublikował dane gospodarcze zaledwie dla kilku państw, mimo to można wśród nich znaleźć aż trzy kraje które odnotowały spadek PKB. Oprócz Niemiec są to jeszcze Szwecja (-0,1 proc.) oraz Wielka Brytania (-0,2 proc.). O ile Skandynawii może to być przejściowa sytuacja, tak w przypadku Brytyjczyków we znaki daje się zamieszanie wokół Brexitu, które objawia się coraz większą niepewnością. Nie pomagały temu również roszady na stanowisku premiera. To wszystko zdecydowanie nie służyło inwestycjom.

Warto również dodać, że Włosi nie odnotowali wzrostu gospodarczego w II kwartale, kiedy to ich PKB urosło o równe 0,0 proc.

Sytuacja gospodarcza w Europie jest bardzo ciekawa, gdyż polaryzacja między krajami robi się coraz większa. Zachód ostro hamuje i stoi u progu recesji, Wschód natomiast spowalnia, jednak spowolnienie to jest na razie nieznaczne i sytuacja gospodarcza jest nadto dobra, zwłaszcza mając na uwadze powiązania handlowe z Niemcami i innymi krajami UE. To w końcu może poskutkować wyraźnym spowolnieniem nad Wisłą, jednak jak pokazują kolejne dane gospodarcze, te prognozy wcale nie muszą się ziścić.  

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker