Polska

PARPA chce wprowadzić minimalne ceny na alkohol

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych chce wprowadzić minimalną cenę na alkohol. Piwo miałoby kosztować nie mniej niż 3,6 zł, wino 14,4 zł, a pół litra wódki od 32 zł.

Cały mechanizm polegałby na przeliczaniu procentów na złotówki. Były szef Agencji Krzysztof Brzózka przygotował konkretne propozycje przeliczników. Jego zdaniem w grę wchodziłoby obciążenie 10 gramów alkoholu kwotą 1,5 zł lub w wersji bardziej restrykcyjnej kwotą 2 zł.

„Na cenę alkoholu wrażliwe są dwie grupy społeczne – młodzież i pijący chronicznie. Ustalenie minimalnej ceny alkoholu, poniżej której nie można będzie sprzedawać wódki, wina i piwa, spowoduje, że te dwie grupy będą mniej piły. Przy okazji skończą się też promocje i rozdawnictwo alkoholu przy wszelkich okazjach” – mówi Gazecie Wyborczej Krzysztof Brzózka.

Nie da się ukryć, że Polacy nie są wstrzemięźliwym narodem. W Polsce spożywa się rocznie 11,1 litra czystego alkoholu na rok. Ponadto wg Eurostatu wydatki na alkohol stanowią 3,6 proc. ogółu naszych wydatków. To jeden z najwyższych wyników w UE. Wyprzedzają nas tylko kraje bałtyckie. Dla porównania średnia dla całej UE to 1,6 proc., jednak należy pamiętać, że duża część krajów UE jest bogatsza od Polaków, a wydatki na alkohol od pewnego momentu nie rosną liniowo wraz ze wzrostem dochodów stąd też niższy udział wydatków na alkohol w ogóle.

Img graph HH coicop Alcohol

Niemniej jednak ustalenie cen minimalnych ma uderzyć głównie w młodzież i regularnych konsumentów alkoholu. Podobne rozwiązanie jak dotąd wprowadziła tylko Szkocja, gdzie po wprowadzeniu minimalnych cen alkoholu, spożycie spadło o 3 proc. i był to pierwszy raz od 25 lat.

Portal INN Poland podaje, że każdego ranka w polskich sklepach sprzedaje się milion tzw. małpek, czyli 100 lub 200 ml butelek wódki.

Nie wiadomo czy cena minimalna zostanie jednak wprowadzona, gdyż w międzyczasie zmieniło się szefostwo Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker