Polska

Mocny spadek PiS w notowaniach. Zyskuje opozycja

Najnowszy sondaż Kantar przeprowadzony dla Faktów TVN pokazuje, że afera w Ministerstwie Sprawiedliwości mogła nieco zaszkodzić partii rządzącej – przynajmniej na chwilę.

Przeprowadzony 22.08 sondaż, czyli już po ujawnieniu afery w ministerstwie pokazuje, że PiS traci poparcie wśród wyborców.

W najnowszym badaniu rządzący mogą liczyć na 39 proc. głosów, podczas gdy w poprzednim badaniu dla Faktów TVN, które odbyło się tydzień wcześniej PiS popierało 44 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek o 5 p. proc.

Na potknięciu PiS zyskała Koalicja Obywatelska, która dołożyła 3 p. proc. i obecnie może liczyć na 30 proc. poparcie.

Bez zmian jest rezultat Lewicy, na którą chce głosować 11 proc. respondentów. Koalicja Polska z PSL i Kukiz’15 zyskała 2 p. proc. i obecnie jest powyżej progu wyborczego z wynikiem 6 proc. Podobny wynik ma Konfederacja, która zyskała 1 proc. w stosunku do zeszłotygodniowego badania.

Poniżej progu wyborczego znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem na poziomie 1 proc. Ponadto 3 proc. jest niezdecydowanych, a 4 proc. odmówiło udzielenia odpowiedzi.

Szacunkowe wyliczenia mówią, że gdyby tak wyglądały wyniki październikowych wyborów to PiS straciłby większość parlamentarną.

Sondaż telefoniczny Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 został zrealizowany 22 sierpnia 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1012 osób w wieku powyżej 18 lat.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button