Polska

Mocny spadek PiS w notowaniach. Zyskuje opozycja

Najnowszy sondaż Kantar przeprowadzony dla Faktów TVN pokazuje, że afera w Ministerstwie Sprawiedliwości mogła nieco zaszkodzić partii rządzącej – przynajmniej na chwilę.

Przeprowadzony 22.08 sondaż, czyli już po ujawnieniu afery w ministerstwie pokazuje, że PiS traci poparcie wśród wyborców.

W najnowszym badaniu rządzący mogą liczyć na 39 proc. głosów, podczas gdy w poprzednim badaniu dla Faktów TVN, które odbyło się tydzień wcześniej PiS popierało 44 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek o 5 p. proc.

Na potknięciu PiS zyskała Koalicja Obywatelska, która dołożyła 3 p. proc. i obecnie może liczyć na 30 proc. poparcie.

Bez zmian jest rezultat Lewicy, na którą chce głosować 11 proc. respondentów. Koalicja Polska z PSL i Kukiz’15 zyskała 2 p. proc. i obecnie jest powyżej progu wyborczego z wynikiem 6 proc. Podobny wynik ma Konfederacja, która zyskała 1 proc. w stosunku do zeszłotygodniowego badania.

Poniżej progu wyborczego znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem na poziomie 1 proc. Ponadto 3 proc. jest niezdecydowanych, a 4 proc. odmówiło udzielenia odpowiedzi.

Szacunkowe wyliczenia mówią, że gdyby tak wyglądały wyniki październikowych wyborów to PiS straciłby większość parlamentarną.

Sondaż telefoniczny Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 został zrealizowany 22 sierpnia 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1012 osób w wieku powyżej 18 lat.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker