Uncategorized

G7 ma coraz mniej wspólnego z TOP7

Dziś (24.08) rozpoczyna się w Biarritz we Francji szczyt G7, na którym rządzący jednymi z największych gospodarek na świecie będą dyskutować o istotnych z globalnego punktu widzenia problemach.

Początkowo grupa G7 była Grupą G6, która miała skupiać sześć największych (lub najbardziej uprzemysłowionych) gospodarek na świecie. Gdy powstała, w 1975 roku, w jej skład wchodziły USA, Japonia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania oraz Francja. Rok później do grupy dołączyła Kanada dzięki czemu stowarzyszenie stało się Grupą G7.

W 1997 roku do ugrupowania włączona została Rosja w wyniku czego zmieniło ono nazwę na G8, a oficjalnie mówiło się, że jest to „siedem najbogatszych państwa świata i Rosja”, przy czym mówiąc najbogatszych miało się bardziej na myśli największych gospodarczo. Po aneksji Krymu przez Rosjan, ich członkostwo zostało zawieszone, ale już teraz Prezydent USA mówi o ponownym przywróceniu Rosji w struktury ugrupowania.

Warto zauważyć, że G7/G8 nigdy nie było idealnym odwzorowaniem największych gospodarek na świecie.  

W 1980 roku według PKB mierzonego parytetem siły nabywczej największymi gospodarkami na świecie były kolejno: USA, Japonia, Niemcy, Włochy, Brazylia, Francja i Wielka Brytania. Wtedy jeszcze G7 z faktycznym układem sił nie różniło się znacznie, gdyż w ugrupowaniu była Kanada zamiast Brazylii. Poza tym grupa oddawała faktyczny status na globie.

chartoftheday 19116 largest economies by share of global gdp n

Z każdą następną dekadą zauważalne było rozwarstwienie pomiędzy składem G7, a faktycznym układem sił w światowej gospodarce. W 1990 roku zaszła kolejna zmiana wśród siedmiu największych gospodarek na świecie. Pierwsza czwórka pozostała bez zmian (USA, Japonia, Niemcy, Włochy). Na piątym miejscu pojawiły się Chiny, szósta była Francja, a siódma Brazylia. Z zestawienia wypadła Wielka Brytania.

W roku 2000 wśród siedmiu największych gospodarek świata w stosunku do 1990 roku nie wystarczyło miejsca dla Włoch, które zostały zastąpione przez Indie, a Rosja zastąpiła Brazylię.

W roku 2010 z zestawienia wypadła Francja, kosztem Brazylii, która dołączyła do USA, Chin, Indii, Japonii, Niemiec i Rosji.

W 2019 roku Brazylia została zastąpiona przez Indonezję w TOP7. Teraz możemy porównać skład G7 ze składem siedmiu największych gospodarek na świecie.

G7: USA, Japonia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Kanada    

TOP7: Chiny, USA, Indie, Japonia, Niemcy, Rosja Indonezja.

De facto w obu grupach powtarzają się tylko trzy gospodarki, co wyraźnie pokazuje, że G7 coraz mocniej przestaje być tym czym miała być i z ugrupowania władającego światem robią się z tego obiady czwartkowe. Same kraje członkowskie też to zauważyły i wyraźnie widać, że G7 traci na znaczeniu na rzecz G20, które obecnie ma dużo większy prestiż, a przede wszystkim dużo większy wpływ na globalną sytuację.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker