Uncategorized

G7 ma coraz mniej wspólnego z TOP7

Dziś (24.08) rozpoczyna się w Biarritz we Francji szczyt G7, na którym rządzący jednymi z największych gospodarek na świecie będą dyskutować o istotnych z globalnego punktu widzenia problemach.

Początkowo grupa G7 była Grupą G6, która miała skupiać sześć największych (lub najbardziej uprzemysłowionych) gospodarek na świecie. Gdy powstała, w 1975 roku, w jej skład wchodziły USA, Japonia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania oraz Francja. Rok później do grupy dołączyła Kanada dzięki czemu stowarzyszenie stało się Grupą G7.

W 1997 roku do ugrupowania włączona została Rosja w wyniku czego zmieniło ono nazwę na G8, a oficjalnie mówiło się, że jest to „siedem najbogatszych państwa świata i Rosja”, przy czym mówiąc najbogatszych miało się bardziej na myśli największych gospodarczo. Po aneksji Krymu przez Rosjan, ich członkostwo zostało zawieszone, ale już teraz Prezydent USA mówi o ponownym przywróceniu Rosji w struktury ugrupowania.

Warto zauważyć, że G7/G8 nigdy nie było idealnym odwzorowaniem największych gospodarek na świecie.  

W 1980 roku według PKB mierzonego parytetem siły nabywczej największymi gospodarkami na świecie były kolejno: USA, Japonia, Niemcy, Włochy, Brazylia, Francja i Wielka Brytania. Wtedy jeszcze G7 z faktycznym układem sił nie różniło się znacznie, gdyż w ugrupowaniu była Kanada zamiast Brazylii. Poza tym grupa oddawała faktyczny status na globie.

chartoftheday 19116 largest economies by share of global gdp n

Z każdą następną dekadą zauważalne było rozwarstwienie pomiędzy składem G7, a faktycznym układem sił w światowej gospodarce. W 1990 roku zaszła kolejna zmiana wśród siedmiu największych gospodarek na świecie. Pierwsza czwórka pozostała bez zmian (USA, Japonia, Niemcy, Włochy). Na piątym miejscu pojawiły się Chiny, szósta była Francja, a siódma Brazylia. Z zestawienia wypadła Wielka Brytania.

W roku 2000 wśród siedmiu największych gospodarek świata w stosunku do 1990 roku nie wystarczyło miejsca dla Włoch, które zostały zastąpione przez Indie, a Rosja zastąpiła Brazylię.

W roku 2010 z zestawienia wypadła Francja, kosztem Brazylii, która dołączyła do USA, Chin, Indii, Japonii, Niemiec i Rosji.

W 2019 roku Brazylia została zastąpiona przez Indonezję w TOP7. Teraz możemy porównać skład G7 ze składem siedmiu największych gospodarek na świecie.

G7: USA, Japonia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Kanada    

TOP7: Chiny, USA, Indie, Japonia, Niemcy, Rosja Indonezja.

De facto w obu grupach powtarzają się tylko trzy gospodarki, co wyraźnie pokazuje, że G7 coraz mocniej przestaje być tym czym miała być i z ugrupowania władającego światem robią się z tego obiady czwartkowe. Same kraje członkowskie też to zauważyły i wyraźnie widać, że G7 traci na znaczeniu na rzecz G20, które obecnie ma dużo większy prestiż, a przede wszystkim dużo większy wpływ na globalną sytuację.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button