Komentarze I Analizy

W sondażu dla DoRzeczy.pl PiS ciągle mocne

[Czas potrzebny na przeczytanie: około 2 minut]

Po sondażu przeprowadzonym przez Kantar dla Faktów TVN przyszedł czas na sondaż przeprowadzony dla drugiej strony. Chodzi o badanie dla DoRzeczy.pl, którego autorem jest Estymator.

Porównując oba sondaże można odnieść wrażenie, że wyniki ankiet zależą od tego, kto za nie płaci, gdyż nie jest to pierwsza tego typu rozbieżność. W poprzednim badaniu przeprowadzonym dla TVN, PiS straciło w wyniku afery w Ministerstwie Sprawiedliwości 5 p. proc.

W sondażu dla DoRzeczy strata wynosi zaledwie 1 p. proc., co ostatecznie daje partii rządzącej poparcie na poziomie 44,9 proc.

Koalicja Obywatelska uzyskała z kolei 30,4 proc. co jest bardzo zbliżonym rezultatem w stosunku do badania dla TVN, a w stosunku do poprzedniego badania dla DoRzeczy.pl lepszym o 0,2 p. proc.

Lewica w badaniu dla DoRzeczy.pl może liczyć na 9,8 proc. głosów (w sondażu TVN na 11 proc.), to o 0,3 p. proc. gorzej niż w poprzednim badaniu. Z kolei Koalicja Polska otrzymałaby 6,8 proc. (w badaniu Kantara 6 proc.), co jest wynikiem lepszym o 1,5 p. proc. Konfederacja znalazłaby się pod progiem z wynikiem 3,8 proc. (6 proc. dla TVN), co w stosunku do poprzedniego badania Estymatora jest wynikiem gorszym o 0,3 p. proc.

Bezpartyjni Samorządowcy uzyskaliby wynik na poziomie 2,3 proc. (1 proc. dla TVN).

Jak widać istotna różnica w obu sondażach jest tylko w przypadku wyników PiS i Konfederacji. Zróżnicowanie wydawać się może niewielkie, jednak zmienia bardzo dużo, gdyż przy takim układzie daje PiS-owi jeszcze „większą większość” niż dotychczas. Z kolei z badania dla TVN wynikało, że rządzący potrzebowaliby koalicjanta.

Właśnie przez brak Konfederacji z Sejmie może dojść do powtórki z 2015 roku, kiedy to PiS uzyskał większość przez absencje w Parlamencie ugrupowania Janusza Korwin-Mikke.

Układ w Sejmie

Gdyby sondaż dla DoRzeczy.pl okazał się prawdziwy to wówczas PiS mogłoby liczyć na 240 mandatów, KO na 162 mandaty, Lewica na 34, a Koalicja Polska na 23. Ponadto jedno miejsce jest z automatu przypisane Mniejszości Niemieckiej.

Niemniej jednak w stosunku do poprzedniego badania dla DoRzeczy.pl PiS traci aż 15 mandatów, KO zyskuje 2, Lewica 1, a Koalicja Polska aż 12.

dorzeczy sierpien mandaty

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker