Europa

W 2018 roku Polska miała jedne z najniższych cen w UE

Jeśli planujecie kupić mięso na grilla w czasie ostatnich kilku tygodni lata, to być może zainteresuje Was porównanie cen mięsa w Polsce z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Jak podaje Eurostat średnia cena w całej UE jest wyrażona jako 100. W poszczególnych krajach UE ceny m.in. mięsa wyraźnie  się różnią. Najwięcej grill kosztowałby nas w Austrii, gdzie wskaźnik poziomu cen wyniósł 146, co oznacza, że mięso było o 46 proc. droższe niż średnia UE. Drogo jest również w Luksemburgu (142), Francji (131) i Belgii (126), gdzie ceny były o ponad 25 proc. wyższe niż przeciętnie w UE.

meat price levels

Najtańsze mięso jest w Polsce i Rumunii, gdzie ceny kształtują się na poziomie 63 proc. cen europejskich co oznacza, że grill w Polsce byłby o 37 proc. tańszy niż przeciętnie w UE. Tylko nieznacznie wyższe ceny mięsa odnotowano w Bułgarii (64).

Eurostat podał jeszcze kilka innych, równie ciekawych statystyk dotyczących 2018 roku.

Najwyższe ceny żywności w 2018 roku były w Danii (30 proc. wyższe niż średnia UE), podczas gdy najniższe ceny żywności odnotowano w Rumunii (35 proc. niższe niż średnia UE). Krajem z drugą najtańszą żywnością była Polska.

Irlandia była w 2018 roku najdroższym krajem pod względem mieszkaniowym, co uwzględnia m.in. rachunki za wodę, energię elektryczną i inne paliw (57 proc. wyższe koszty niż średnia UE). Najtańsze były Bułgaria (blisko 67 proc. taniej niż w UE) oraz Polska (blisko 63 proc. taniej niż w UE).

Z kolei Luksemburg był najdroższy w przypadku gdy chcieliśmy umeblować mieszkanie (21 proc. wyższe ceny niż w UE). Najtańsza była Bułgaria, gdzie meble były o 51 proc. tańsze niż przeciętnie w UE.

Powyższa grafika może wyświetlać się niewłaściwie na urządzeniach mobilnych

Najniższe ceny za usługi komunikacyjne zaobserwowano w Polsce (55 proc. poniżej średniej UE), a najwyższe w Grecji (58 proc. więcej niż średnia UE).

Holandia była natomiast najdroższym krajem dla usług transportowych (34 proc. wyższa niż średnia UE), podczas gdy najniższe ceny transportu odnotowano w Bułgarii (54 proc. niższe niż średnia UE).

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker