Europa

W 2018 roku Polska miała jedne z najniższych cen w UE

Jeśli planujecie kupić mięso na grilla w czasie ostatnich kilku tygodni lata, to być może zainteresuje Was porównanie cen mięsa w Polsce z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Jak podaje Eurostat średnia cena w całej UE jest wyrażona jako 100. W poszczególnych krajach UE ceny m.in. mięsa wyraźnie  się różnią. Najwięcej grill kosztowałby nas w Austrii, gdzie wskaźnik poziomu cen wyniósł 146, co oznacza, że mięso było o 46 proc. droższe niż średnia UE. Drogo jest również w Luksemburgu (142), Francji (131) i Belgii (126), gdzie ceny były o ponad 25 proc. wyższe niż przeciętnie w UE.

meat price levels

Najtańsze mięso jest w Polsce i Rumunii, gdzie ceny kształtują się na poziomie 63 proc. cen europejskich co oznacza, że grill w Polsce byłby o 37 proc. tańszy niż przeciętnie w UE. Tylko nieznacznie wyższe ceny mięsa odnotowano w Bułgarii (64).

Eurostat podał jeszcze kilka innych, równie ciekawych statystyk dotyczących 2018 roku.

Najwyższe ceny żywności w 2018 roku były w Danii (30 proc. wyższe niż średnia UE), podczas gdy najniższe ceny żywności odnotowano w Rumunii (35 proc. niższe niż średnia UE). Krajem z drugą najtańszą żywnością była Polska.

Irlandia była w 2018 roku najdroższym krajem pod względem mieszkaniowym, co uwzględnia m.in. rachunki za wodę, energię elektryczną i inne paliw (57 proc. wyższe koszty niż średnia UE). Najtańsze były Bułgaria (blisko 67 proc. taniej niż w UE) oraz Polska (blisko 63 proc. taniej niż w UE).

Z kolei Luksemburg był najdroższy w przypadku gdy chcieliśmy umeblować mieszkanie (21 proc. wyższe ceny niż w UE). Najtańsza była Bułgaria, gdzie meble były o 51 proc. tańsze niż przeciętnie w UE.

Powyższa grafika może wyświetlać się niewłaściwie na urządzeniach mobilnych

Najniższe ceny za usługi komunikacyjne zaobserwowano w Polsce (55 proc. poniżej średniej UE), a najwyższe w Grecji (58 proc. więcej niż średnia UE).

Holandia była natomiast najdroższym krajem dla usług transportowych (34 proc. wyższa niż średnia UE), podczas gdy najniższe ceny transportu odnotowano w Bułgarii (54 proc. niższe niż średnia UE).

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button