Polska

Policja powiększa park maszynowy. Tym razem kupuje SUV-y

Polska Policja po raz kolejny na zakupach. Jeszcze w tym roku mają zostać dostarczone mundurowym nowe nieoznakowane SUV-y.

Policja ogłosiła trzy przetargi na zakup radiowozów. W sumie zamówienie dotyczy 49 pojazdów z opcją na kolejne kilka sztuk.

Auta duże

Największy przetarg dotyczy zakupu 18 siedmioosobowych SUV-ów, które policjanci mają otrzymać najpóźniej do 18 grudnia. W specyfikacji technicznej znajdziemy m.in. wymóg silnika o pojemności niemniejszej niż 1950 cm3 pojemności  oraz mocy co najmniej 180 KM. Prędkość maksymalna pojazdów musi być wyższa niż 200 km/h. Prócz tego w autach mundurowych mają być zainstalowane czujniki oraz kamera cofania oraz zamaskowane oświetlenie.

O wyborze oferty w 60 proc. będzie decydować cena, a dodatkowe 20 proc. to stosunek mocy do masy. Ponadto  będzie brana pod uwagę m.in. obecność poduszek powietrznych z tyłu pojazdu.

Potencjalnymi zwycięzcami przetargu mogą być Skoda Kodiaq oraz Kia Sorento.

Mniejsze

Drugi przetarg ma dotyczyć 17 SUV-ów pięcioosobowych. Wymagania są podobne jak w przypadku aut siedmioosobowych, jednak akceptowany jest mniejszy silnik o pojemności co najmniej 1,5 litra i mocy 150 KM.  Prędkość maksymalna, która mają osiągać pojazdy ma być nie mniejsza niż 190 km/h.

W tym wypadku oprócz wspomnianej już Skody, która występuje również w wersji pięcioosobowej, brany pod uwagę może być także Renault Koleos, Hyundai SantaFe oraz BMW X5. Wybór mocno ogranicza rozstaw osi, który zarówno dla wersji 5- jak i 7-osobowych nie może być krótszy niż 2700 mm. To sprawia, że grupa rozważanych pojazdów mocno się uszczupla gdyż wiele modeli dostępnych na rynku ma rozstaw osi mniejszy niż 2700 mm.  

I najmniejsze

Na koniec pozostały tzw. crossovery, których Policja chce zamówić 14 sztuk. Samochody mają mieć pojemność silnika nie mniejszą niż 1,2 litra, a ich moc nie może być mniejsza niż 110 KM.  Ponadto rozstaw osi nie może być mniejszy niż 2500 mm, a długość pojazdu nie krótsza niż 4100 mm. W tym wypadku pod uwagę można brać Opla Mokkę, które służą już w Policji m.in. jako pojazdy oznakowane. Ponadto do zakupu kwalifikuje się Citroen C4 Cactus oraz Renault Captur.

Po zakupach Policji ewidentnie widać, że mundurowi nie chcą się rzucać w oczy i starają się kupować pojazdy popularne, a także różnorodne, by jak najtrudniej było określić czy dany samochód należy do policjantów. Świadczy o tym m.in. fakt, że auta mają być w popularnych kolorach – ciemnych i szarych odcieniach.

fot. Wielkopolska Policja

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker