Polska

Policja powiększa park maszynowy. Tym razem kupuje SUV-y

Polska Policja po raz kolejny na zakupach. Jeszcze w tym roku mają zostać dostarczone mundurowym nowe nieoznakowane SUV-y.

Policja ogłosiła trzy przetargi na zakup radiowozów. W sumie zamówienie dotyczy 49 pojazdów z opcją na kolejne kilka sztuk.

Auta duże

Największy przetarg dotyczy zakupu 18 siedmioosobowych SUV-ów, które policjanci mają otrzymać najpóźniej do 18 grudnia. W specyfikacji technicznej znajdziemy m.in. wymóg silnika o pojemności niemniejszej niż 1950 cm3 pojemności  oraz mocy co najmniej 180 KM. Prędkość maksymalna pojazdów musi być wyższa niż 200 km/h. Prócz tego w autach mundurowych mają być zainstalowane czujniki oraz kamera cofania oraz zamaskowane oświetlenie.

O wyborze oferty w 60 proc. będzie decydować cena, a dodatkowe 20 proc. to stosunek mocy do masy. Ponadto  będzie brana pod uwagę m.in. obecność poduszek powietrznych z tyłu pojazdu.

Potencjalnymi zwycięzcami przetargu mogą być Skoda Kodiaq oraz Kia Sorento.

Mniejsze

Drugi przetarg ma dotyczyć 17 SUV-ów pięcioosobowych. Wymagania są podobne jak w przypadku aut siedmioosobowych, jednak akceptowany jest mniejszy silnik o pojemności co najmniej 1,5 litra i mocy 150 KM.  Prędkość maksymalna, która mają osiągać pojazdy ma być nie mniejsza niż 190 km/h.

W tym wypadku oprócz wspomnianej już Skody, która występuje również w wersji pięcioosobowej, brany pod uwagę może być także Renault Koleos, Hyundai SantaFe oraz BMW X5. Wybór mocno ogranicza rozstaw osi, który zarówno dla wersji 5- jak i 7-osobowych nie może być krótszy niż 2700 mm. To sprawia, że grupa rozważanych pojazdów mocno się uszczupla gdyż wiele modeli dostępnych na rynku ma rozstaw osi mniejszy niż 2700 mm.  

I najmniejsze

Na koniec pozostały tzw. crossovery, których Policja chce zamówić 14 sztuk. Samochody mają mieć pojemność silnika nie mniejszą niż 1,2 litra, a ich moc nie może być mniejsza niż 110 KM.  Ponadto rozstaw osi nie może być mniejszy niż 2500 mm, a długość pojazdu nie krótsza niż 4100 mm. W tym wypadku pod uwagę można brać Opla Mokkę, które służą już w Policji m.in. jako pojazdy oznakowane. Ponadto do zakupu kwalifikuje się Citroen C4 Cactus oraz Renault Captur.

Po zakupach Policji ewidentnie widać, że mundurowi nie chcą się rzucać w oczy i starają się kupować pojazdy popularne, a także różnorodne, by jak najtrudniej było określić czy dany samochód należy do policjantów. Świadczy o tym m.in. fakt, że auta mają być w popularnych kolorach – ciemnych i szarych odcieniach.

fot. Wielkopolska Policja

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker