Motoryzacja

Volkswagen robotyzuje fabryki w Polsce i zwalnia pracowników

Rzeczpospolita w piątkowym wydaniu poinformowała, że polskie fabryki Volkswagena szykują się do zwiększenia automatyzacji produkcji, co ma się przełożyć na redukcję kadry.

Niemiecki koncern ma w tym i przyszłym roku zainwestować 2 mld złotych w automatyzację zakładów produkcyjnych w Wielkopolsce – podaje Rzeczpospolita.  Volkswagen chce zainstalować 450 robotów w spawalniach, które pozwolą zwiększyć poziom zautomatyzowania budowy karoserii z 42 do 80 proc. Taki poziom jest już w fabryce we Wrześni, która produkuje samochody dostawcze koncernu.

Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań powiedział, że wzrost robotyzacji ma przyczynić się do redukcji kosztów, a także obniżenia czasu produkcji aut.

Wzrost automatyzacji do 80 proc. ma przybliżyć poznańską fabrykę do poziomu innych zakładów koncernu. W fabryce w Wolfsburgu przy produkcji Golfa roboty wykonują 95 proc. prac przy karoserii. Z kolei przy produkcji Polo w hiszpańskim Pampionie jest to 100 proc.

Dotychczas Volkswagen zainwestował w fabryki w Wielkopolsce 10 mld złotych. Do końca 2020 roku liczba ta ma się zwiększyć o 2 mld zł. Firma przewidziała na szkolenia pracowników 15 mln złotych. W sumie swoje kwalifikacje ma podnieść 450 osób.

Wzrost automatyzacji przyczyni się jednak do zwolnień. Pracę ma stracić 750 osób. Kierownictwo uważa jednak, że zwolnieni pracownicy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w Poznaniu mieście, które może się poszczyć najniższym wskaźnikiem bezrobocia.

Wzrost automatyzacji to konieczność jeśli chcemy mówić o wzroście efektywności pracy, a co za tym idzie wzroście płac. Wskaźnik robotyzacji w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Na 10 000 pracowników przypada zaledwie 36 robotów. Globalna średnia to 85 urządzeń, a w Korei, która jest pod tym względem światowym liderem jest to 710 robotów na 10 000 pracowników.

Warto jednak zauważyć, że branża automotive odznacza się znacznie większą robotyzacją, co potwierdzają też dane mówiące, że w polskim przemyśle motoryzacyjnym wskaźnik robotyzacji wynosi 165 sztuk na 10 000 pracowników, czyli znacznie więcej niż średnia dla całej gospodarki.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker