Europa

Fatalne nastroje w niemieckim przemyśle

Z danych udostępnionych przez IHS Markit wynika, że nastroje w niemieckim przemyśle są bardzo złe, a PMI osiągnęło najgorszy wynik od 10 lat.

PMI dla przemysłu w Niemczech, które obrazuje nastroje menadżerów było we wrześniu najniższe od lipca 2009 roku. W tym miesiącu osiągnęło wynik 41,4 punktów, przy prognozach na poziomie 44 pkt. Warto zauważyć, że neutralnym poziomem jest 50 pkt. Poniżej niego nastroje są uważane za złe.W sierpniu PMI dla niemieckiego przemysłu wyniosło 43,5 pkt., tak więc nastroje w produkcji psują się coraz mocniej.

Ciągle powyżej 50 punktów jest PMI w niemieckich usługach, jednak znacznie gorzej niż oczekiwano. Prognozy przewidywały 54,3 punkty, a ostateczny odczyt wyniósł 52,5 pkt.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja we Francji, gdzie PMI dla przemysłu wyniosło 50,3 punkty, choć prognozy wskazywały na lepszy rezultat na poziomie 51,2 punkty. W usługach również wskaźnik PMI jest powyżej neutralnego progu i wynosi 51,6 punktu (prognozy wskazywały na 53,2).

Dla całej UE PMI przemysłowe to 45,6 punktu, a usługowe 52 punktu.

Złe dane z niemieckiej gospodarki, które de facto potwierdzają już, że Niemcy wpadły w recesję, sprawiają, że pod znakiem zapytania może stać polski wzrost gospodarczy. Niemniej jednak, cały czas jest on solidny i nie powinien on spaść poniżej poziomu 4 proc.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker