Finanse

Morawiecki: Budżet na przyszły rok będzie zrównoważony i prorozwojowy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że budżet na przyszły rok będzie zrównoważony i prorozwojowy. Będzie również pierwszym od 30 lat budżetem bez deficytu.

Zarówno wydatki jak i przychody mają wynieść 429,5 mld złotych i będą one najwyższe w historii.

Morawiecki wspomniał, że w budżecie uwzględnione są wszelkie programy socjalne związane z Piątką Kaczyńskiego. Ponadto po stronie dochodów uwzględnione są wpływy wynikające ze zniesienia limitu 30-krotności na składki ZUS, która ma do budżetu dostarczyć dodatkowe 5,1 mld złotych.

W planach wydatkowych jest również zwiększenie o 5 mld złotych nakładów na wojsko, wykonanie zadań związanych z infrastrukturą kolejową i drogową (w tym działalność programu Funduszu Dróg Samorządowych oraz programu Mosty dla Regionów) oraz m.in. funkcjonowanie w ramach programu modernizacji Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz Służby Więziennej.    

Premier uważa Piątkę Kaczyńskiego za stricte keynesowski zabieg, który ma być remedium na spowolnienie gospodarcze w strefie euro.

Minister finansów Jerzy Kwieciński zauważył, że budżet na przyszły rok jest budżetem konserwatywnym, przy którym założono, że wzrost gospodarczy w 2020 roku wyniesie 3,7 proc. Dodał również, że w tym roku wzrost gospodarczy może wynieść wyraźnie ponad 4 proc.

Planowana na przyszły rok inflacja ma być równa 2,5 proc. Z kolei wynagrodzenia oraz emerytury i renty mają nominalnie urosnąć o 6,3 proc., a konsumpcja o 6,4 proc.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

 

pdfdiatryby.pdf

Polecane artykuły

Back to top button