Finanse

Morawiecki: Budżet na przyszły rok będzie zrównoważony i prorozwojowy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że budżet na przyszły rok będzie zrównoważony i prorozwojowy. Będzie również pierwszym od 30 lat budżetem bez deficytu.

Zarówno wydatki jak i przychody mają wynieść 429,5 mld złotych i będą one najwyższe w historii.

Morawiecki wspomniał, że w budżecie uwzględnione są wszelkie programy socjalne związane z Piątką Kaczyńskiego. Ponadto po stronie dochodów uwzględnione są wpływy wynikające ze zniesienia limitu 30-krotności na składki ZUS, która ma do budżetu dostarczyć dodatkowe 5,1 mld złotych.

W planach wydatkowych jest również zwiększenie o 5 mld złotych nakładów na wojsko, wykonanie zadań związanych z infrastrukturą kolejową i drogową (w tym działalność programu Funduszu Dróg Samorządowych oraz programu Mosty dla Regionów) oraz m.in. funkcjonowanie w ramach programu modernizacji Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz Służby Więziennej.    

Premier uważa Piątkę Kaczyńskiego za stricte keynesowski zabieg, który ma być remedium na spowolnienie gospodarcze w strefie euro.

Minister finansów Jerzy Kwieciński zauważył, że budżet na przyszły rok jest budżetem konserwatywnym, przy którym założono, że wzrost gospodarczy w 2020 roku wyniesie 3,7 proc. Dodał również, że w tym roku wzrost gospodarczy może wynieść wyraźnie ponad 4 proc.

Planowana na przyszły rok inflacja ma być równa 2,5 proc. Z kolei wynagrodzenia oraz emerytury i renty mają nominalnie urosnąć o 6,3 proc., a konsumpcja o 6,4 proc.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

 

pdfdiatryby.pdf

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker