Polska

Co trzeba zrobić, by dopisać się do listy wyborców?

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory parlamentarne, które zdecydują o podziale polskiej sceny politycznej na najbliższe 4 lata. Wiele osób będzie jednak z dala od swojego miejsca zameldowania, w związku z tym nie pójdzie na wybory. Warto jednak przypomnieć, że to wcale nie zamyka drogi do oddania głosu.

Do 8 października, czyli do wtorku, możemy zgłosić się o dopisanie do listy wyborców. Należy jednak pamiętać, że 8 października należy to zrobić w godzinach pracy urzędów.

Dopisać się do listy wyborców można udając się do urzędu lub przez Internet. Wówczas potrzeba profilu zaufanego lub e-dowodu.

Profil zaufany można założyć poprzez bankowość internetową największych polskich banków. Mając profil zaufany należy wysłać wniosek przez Internet, który rozpatrywany jest przez urzędnika. Oznacza to, że można dopisać się do listy wyborców bez wychodzenia z domu.

Szczególnie do takiego działania zachęcamy ludzi młodych, którzy są bardzo mobilni, a ich frekwencja w wyborach jest bardzo niska w stosunku do innych grup wiekowych. Obecność na wyborach ma duże znaczenie, jeśli faktycznie chcą być zauważeni w debacie publicznej. 

Wszystko zależy więc od naszych chęci.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy na oficjalną rządową stronę.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker