Uncategorized

Holandia i Dania z najlepszymi systemami emerytalnymi na świecie

Z raportu dotyczącego systemów emerytalnych na świecie, opublikowanego przez Melbourne Mercer Global Pensions Index wynika, że najlepszy system na świecie mają Holandia i Dania. Z kolei Polska ma co poprawiać.

W rankingu zawarte są systemy emerytalne 37 krajów świata, w których mieszka około 2/3 światowej populacji. Wśród nich najwyżej notowane są Holandia i Dania, które otrzymały notę A przypisaną do najlepszych systemów emerytalnych. Są to systemy gwarantujące najwyższą stabilność i najlepiej dopasowane do sytuacji demograficznej kraju. Aby uzyskać najwyższą notę należy zdobyć powyżej 80 pkt na 100.

Ocena B+, do której kwalifikują się państwa z przedziału punktowego 75 – 80 pkt nie została przyznana żadnemu krajowi. Przyznano natomiast notę B (65 – 75 pkt.), którą otrzymały kraje z pozycji od 3. do 13. Były to kolejno Finlandia, Australia, Szwecja, Norwegia, Singapur, Chile, Nowa Zelandia, Kanada, Szwajcaria, Irlandia oraz Niemcy. Te kraje wg autorów raportu są państwami o bardzo dobrym systemie emerytalnym mającym jednak drobne mankamenty, które należy poprawić.

Do najgorszych systemów emerytalnych należą argentyński, induski, meksykański, a także chiński, koreański i japoński. Cała szóstka otrzymała notę D, którą otrzymują systemy mające bardzo poważne wady stawiające pod wątpliwość ich długoterminową stabilność. Głównymi mankamentami są w tym przypadku szybko starzejące się społeczeństwa, niskie wsparcie emerytalne najuboższych oraz bardzo wysokie prywatne zadłużenie i ten argument dotyczy głównie Japonii.

Polski system emerytalny otrzymał notę 54,3 pkt i była ona niższa niż w 2017 roku, kiedy wynosiła 55,1 pkt. Dzięki temu przyznano mu notę C, która oznacza, że system jest dobrze skonstruowany, jednak pewne jego wady są na tyle poważne, że mogą zachwiać jego stabilnością w przyszłości. Autorzy raportu wskazują, że potrzebne jest zwiększenie aktywności osób w starszym wieku ze względu na wydłużającą się długość życia. Krótko mówiąc, autorzy zwracają uwagę na obniżkę wieku emerytalnego. Ponadto istotnym jest poprawa prywatnych oszczędności oraz wsparcie najbiedniejszych emerytów.

Przed najbogatszymi krajami świata, w tym również przed Polską, stoi olbrzymie wyzwanie demograficzne. W krajach bogatych rodzi się coraz mniej dzieci, co istotnie wpływa na systemy emerytalne tych państw. ONZ prognozuje, że do 2070 roku liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie do 20 proc., podczas gdy obecnie jest to tylko 9 proc. To też pokazuje, że prawdopodobnie systemy emerytalne jakie znamy teraz będą mocno się różnić od tych, których beneficjentami będą dzisiejsi 20 latkowie. Zmianie może ulec wiek emerytalny, ale może też ulec cała struktura systemu, co niestety będzie informacją o wiele gorszą, między innymi z perspektywy jego stabilności i zaufania społecznego.

Filip Lamański

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Polecane artykuły

Back to top button