Gospodarka

Ranking Doing Business 2020 rok: Polska znowu spadła

Bank Światowy opublikował ranking Doing Business dotyczący 2020 roku, w którym przedstawia najlepsze kraje do prowadzenia businessu. Polska trzeci rok z rzędu zaliczyła spadek w zestawieniu.

Ranking Doing Business 2020 rok: Polska znowu spadła

Jeszcze w 2018 roku nasz kraj plasował się na 27. pozycji na świecie. Rok później Polska znalazła się już na 33. miejscu, a w najnowszym rankingu Doing Business 2020 zajęła miejsce 40.

W stosunku do poprzedniego roku wydłużył się w Polsce czas potrzebny na przeniesienie praw własności nieruchomości. Na plus z kolei było skrócenie czasu procedur potrzebnych do uzyskania podłączenia prądu do firmy.

Ekonomiści Banku Światowego zbadali w sumie 10 obszarów. Najlepiej Polska wypadła w obszarze handlu zagranicznego, gdzie wraz z kilkoma innymi państwami zajęła ex aequo 1. miejsce na świecie. Stosunkowo nieźle wygląda kwestia rozwiązywania niewypłacalności (25. miejsce) oraz uzyskania kredytu (37. miejsce).

Zobacz także: Plany zagospodarowania przestrzennego solą w oku wielkiego biznesu?

Zdecydowanie najgorzej Polska wypada w kategorii otwierania biznesu (128. miejsce na świecie) oraz rejestracji nieruchomości (92. miejsce).

Z krajów naszego regionu wyżej od Polski była Litwa (11.), Estonia (18.), Łotwa (19.) oraz Rosja (28.). Gorzej od Polski wypadły Czechy (41.), Słowacja (45.) oraz Rumunia (55.)

Liderem rankingu, już od kilku lat, jest Nowa Zelandia, przed Singapurem i Hongkongiem. Stawkę 190 krajów świata zamyka Somalia, która wyprzedza Erytreę i Wenezuelę.

Warto zwrócić uwagę na świetny wynik Chin, które jeszcze w 2018 roku klasyfikowane były na 78. miejscu. W najnowszej edycji są już na 31. miejscu na świecie. Ta zmiana pokazuje też w pewien sposób transformację, którą przechodzi chińska gospodarka przestawiająca się z kraju montowni na kraj innowacji.

Zobacz także: Biznes w Uzbekistanie to olbrzymia szansa dla polskich firm logistycznych

Bydgoszcz najlepszym miastem do robienia biznesu

Jeśli chodzi o krajowe podwórko, to najlepszym miastem wojewódzkim do robienia biznesu jest Bydgoszcz, która była liderem również w zeszłym roku. Wyprzedziła Olsztyn, Białystok oraz Toruń. Z kolei po drugiej stronie rankingu krajowego są Kraków, Warszawa oraz zamykający stawkę Gdańsk.

Polskie firmy w obliczu nowych wyzwań – energetyka i biznes

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker