Polska

Wstępne szacunki: inflacja dotarła do celu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5% (wskaźnik cen 102,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2).

 

W stosunku do października ubiegłego roku najmocniej podrożała żywności i napoje bezalkoholowe o 6,1 proc. Z kolei w stosunku do września ceny poszły w górę o 0,3 proc.

Tańsze niż w październiku ubiegłego roku były nośniki energii, które potaniały o 1,7 proc. Jednak w porównaniu do września były one droższe o 0,2 proc.

Zarówno w porównaniu z ubiegłym rokiem, jak i poprzednim miesiącem, ceny paliw do prywatnych środków transportu zmalały – odpowiednio o 4,7 proc. i 0,9 proc.

Inflacja na poziomie 2,5 proc. jest idealnie w celu inflacyjnym. Warto również zauważyć, że mamy do czynienia z dezinflacją, gdyż dynamika inflacji spadła drugi miesiąc z rzędu.

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker