Lotnictwo

LOT z kolejnym Dreamlinerem. Flota robi się coraz większa

Wczoraj (piątek) o godzinie 7:30 na Lotnisku Chopina wylądował kolejny nabytek LOT – Boeing 787-9 Dreamliner o numerach rejestracyjnych SP-LSG. To już 15. szerokokadłubowy samolot we flocie polskiego przewoźnika.

Nowy samolot, w przeciwieństwie do poprzednich maszyn, wyleciał z fabryki w Charleston w Karolinie Północnej, a nie jak dotychczas z zakładu w Everett w stanie Waszyngton. Samolot do Polski leciał blisko 10 godzin. Nie było jednak czasu na świętowanie, gdyż już o 16:40 maszyna ruszyła w rejs do Toronto.

Jeszcze w przyszłym roku do floty LOT mają dołączyć kolejne dwie maszyny. Wczorajszy nabytek jest siódmym egzemplarzem w powiększonej wersji -9. Oprócz niego LOT posiada osiem mniejszych maszyn w wersji -8. Przyszłoroczne egzemplarze również mają być wersją powiększoną.

Dziewiątka może zabrać na pokład o 42 pasażerów więcej w stosunku do swojego mniejszego brata, dzięki czemu w rejs może polecieć aż 294 podróżnych. Samolot ma 63 metry długości, co oznacza, że jest o ponad 6 metrów dłuższy niż wersja -8.

Zasięg -9 jest o 700 km większy niż wersji -8, co pozwala na pokonanie 13 350 km bez międzylądowania. Dreamliner posiada również trzecią, największą wersję -10, która pozwala zabrać na pokład 330 pasażerów. Jej zasięg jest jednak znacznie mniejszy niż średniego Dreamlinera. Oficjalnie LOT na chwilę obecną nie rozważa jednak zakupu największej z maszyn 787.

Obecnie Boeingi 787 w obydwóch wersjach latają na trasach dalekodystansowych LOT do Ameryki Północnej oraz do Azji.

Dużo się mówi o potencjalnych planach dywersyfikacji floty polskiego przewoźnika w związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że niebawem zobaczymy w hangarach LOT również samoloty Airbusa.

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker