Lotnictwo

LOT z kolejnym Dreamlinerem. Flota robi się coraz większa

Wczoraj (piątek) o godzinie 7:30 na Lotnisku Chopina wylądował kolejny nabytek LOT – Boeing 787-9 Dreamliner o numerach rejestracyjnych SP-LSG. To już 15. szerokokadłubowy samolot we flocie polskiego przewoźnika.

Nowy samolot, w przeciwieństwie do poprzednich maszyn, wyleciał z fabryki w Charleston w Karolinie Północnej, a nie jak dotychczas z zakładu w Everett w stanie Waszyngton. Samolot do Polski leciał blisko 10 godzin. Nie było jednak czasu na świętowanie, gdyż już o 16:40 maszyna ruszyła w rejs do Toronto.

Jeszcze w przyszłym roku do floty LOT mają dołączyć kolejne dwie maszyny. Wczorajszy nabytek jest siódmym egzemplarzem w powiększonej wersji -9. Oprócz niego LOT posiada osiem mniejszych maszyn w wersji -8. Przyszłoroczne egzemplarze również mają być wersją powiększoną.

Dziewiątka może zabrać na pokład o 42 pasażerów więcej w stosunku do swojego mniejszego brata, dzięki czemu w rejs może polecieć aż 294 podróżnych. Samolot ma 63 metry długości, co oznacza, że jest o ponad 6 metrów dłuższy niż wersja -8.

Zasięg -9 jest o 700 km większy niż wersji -8, co pozwala na pokonanie 13 350 km bez międzylądowania. Dreamliner posiada również trzecią, największą wersję -10, która pozwala zabrać na pokład 330 pasażerów. Jej zasięg jest jednak znacznie mniejszy niż średniego Dreamlinera. Oficjalnie LOT na chwilę obecną nie rozważa jednak zakupu największej z maszyn 787.

Obecnie Boeingi 787 w obydwóch wersjach latają na trasach dalekodystansowych LOT do Ameryki Północnej oraz do Azji.

Dużo się mówi o potencjalnych planach dywersyfikacji floty polskiego przewoźnika w związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że niebawem zobaczymy w hangarach LOT również samoloty Airbusa.

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button