Azja i Oceania

Talibowie przekształcą obce bazy wojskowe w SSE

Afgański rząd chce pozyskać inwestorów, tworząc specjalne strefy ekonomiczne w miejscu byłych baz wojskowych

Afganistan od czasu przejęcia władzy przez Talibów w sierpniu 2021 r. pogrążony jest w wewnętrznych problemach. Kryzys ekonomiczny i humanitarny, a także napięta sytuacja polityczna nie sprzyjają rozwojowi gospodarczemu kraju. Mimo że kraj jest bogaty w surowce, potencjał pozostaje niewykorzystany. Afgański rząd chce to zmienić – Talibowie przekształcą obce bazy wojskowe w specjalne strefy ekonomiczne (SSE). Czy próba przyciągnięcia zagranicznych inwestorów przyniesie skutek? W Afganistanie coraz większe wpływy budują jak dotąd Chińczycy.

Talibowie przekształcą obce bazy wojskowe w SSE

Afgański rząd ogłosił, że planuje przekształcić byłe bazy wojskowe sił zagranicznych w specjalne strefy ekonomiczne. Decyzję ogłosił wicepremier Mullah Abdul Ghani Baradar – jeden z najważniejszych dowódców afgańskich Talibów. W niedzielnym oświadczeniu napisał:

Zdecydowano, że Ministerstwo Przemysłu i Handlu powinno stopniowo przejmować kontrolę nad pozostałymi bazami wojskowymi obcych sił z zamiarem przekształcenia ich w specjalne strefy ekonomiczne.

Proces zastępowania obcych baz wojskowych przez strefy ekonomiczne przeznaczone dla inwestycji biznesowych ma się rozpocząć od baz położonych w obszarze stolicy – Kabulu – oraz północnej prowincji Balkh. Jak na razie nie podano jednak więcej szczegółów. 

Zobacz też: Chińczycy otwierają pierwszą filię firmy wydobywczej w Kabulu. Rozpoczyna się ekspansja w Afganistanie

Talibowie przekształcą obce bazy wojskowe w poszukiwaniu inwestycji i poparcia społecznego

Decyzja Talibów to w pewnym stopniu próba szukania dochodów dla budżetu i pokazania społeczeństwu, że rząd podejmuje działania mające na celu wzrost gospodarczy. Talibowie dążą do uporządkowania sytuacji w kraju głównie w wymiarze ekonomicznym. Potrzeba im też zbudowania wewnętrznego poparcia dla ich rządów, jeżeli mają pozostać przy władzy. Talibowie chcą pokazać, że mają plan gospodarczy dla kraju. 

Powstanie specjalnych stref ekonomicznych w miejscu byłych baz wojskowych to z jednej strony pewien symbol. Obce wojska stacjonowały w tym kraju przez niemal dwie dekady. Z drugiej strony ma to być okazja do wzmocnienia handlu regionalnego, zacieśnienie stosunków z krajami sąsiadującymi i stworzenie możliwości inwestycyjnych dla inwestorów zagranicznych.

Ostatnie dane Banku Światowego zaskoczyły wielu ekspertów. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. kraj wykazał wysoki poziom eksportu, a waluta ustabilizowała się. Opinia międzynarodowa najbardziej zaniepokojona jest łamaniem praw człowieka w Afganistanie, w szczególności kobiet. Kraj okresowo zmaga się też z suszami i trzęsieniami ziemi. Inwestorów niepokoją też ataki terrorystyczne w kraju. Chińczycy, otwierając swoją ostatnią inwestycję w Afganistanie, podkreślali, że zobowiązaniem afgańskiego rządu jest zapewnić jej bezpieczeństwo.

Zobacz też: Po 3 latach izolacji Chiny otwierają granice zrywając z polityką zero-covid

Rosnące wpływy Chin w Afganistanie

Ostatni amerykański samolot wojskowy opuścił Afganistan w sierpniu 2021 r. Od tego czasu wpływ USA na Afganistan drastycznie spadł. Talibom miały przeszkodzić liczne sankcje zagraniczne, m.in. zamrożenie aktywów zagranicznych, wycofanie pomocy zagranicznej i sankcje indywidualne uderzające w członków rządu.

O wpływy w Afganistanie szybko zadbali jednak Chińczycy. Na początku tego roku Chiny zawarły 25-letni kontrakt z afgańskim rządem na wydobycie ropy na terenie kraju. Oficjalnie Państwo Środka nie uznaje rządu Talibów, jednak Afganistan jest ważnym elementem chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Inicjatywa Pasa i Szlaku została zapoczątkowana w 2013 r. przez Xi Jinpinga. W ramach programu Chińczycy m.in. dostarczają finansowanie dla krajów rozwijających się. Budują porty, lotniska, drogi, mosty. Proponują atrakcyjne pożyczki i obejmują udziały w spółkach.

W zależności od różnych szacunków Afganistan dysponuje surowcami o wartości 1-3 bln dolarów. Z danych Ministerstwa Przemysłu Wydobywczego i Ropy Naftowej afgańskiego rządu z 2021 r. wynika, że na terenie kraju znajduje się m.in. 2,3 mld ton żelaza, 12,4 mln ton miedzi, 4,5 mln ton aluminium, 1,6 mld baryłek ropy naftowej.

Chiny będą wydobywać ropę w Afganistanie. Gra o wpływy trwa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker