Polska

Emilewicz Jadwiga wieszczy problemy w systemie emerytalnym i ma rację!

W zeszłym tygodniu minister przedsiębiorczości i technologii Emilewicz Jadwiga w rozmowie na falach Radia ZET zauważyła, że w końcu nadejdzie trudna rozmowa na temat systemu emerytalnego.

Emilewicz Jadwiga wskazuje, że nadchodzi bardzo trudna rozmowa

Emilewicz Jadwiga zwróciła uwagę, że rozmowa z Radą Dialogu Społecznego będzie bardzo trudna, gdyż będzie dotyczyć wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych.

Zdaniem Emilewicz państwo powinno zachęcać seniorów do pozostania na rynku pracy dłużej niż pozwala na to system emerytalny. Jednocześnie minister odniosła się do powrotu rozmów ze związkowcami ws. tzw. emerytur stażowych. Przysługiwałyby one mężczyznom, którzy przepracowali 40 lat i kobietom, które na rynku pracy są 35 lat.

Zobacz także: Polityka emerytalna PiS jest najgorszą w III RP [FELIETON]

„Czeka nas bardzo trudna rozmowa na temat świadczeń emerytalnych, którą myślę, że musimy przeprowadzić na Radzie Dialogu Społecznego. Dziś widzimy, że nasze życie bardzo się wydłuża. Okres, kiedy nie pracujemy, a kiedy pobieramy świadczenia, zaczyna się zrównywać. Okresu, kiedy pobieramy świadczenia zaczyna być tyle samo ile tego, kiedy pracujemy” – mówiła Jadwiga Emilewicza w Radiu ZET.

Te słowa nie do końca korespondują ze wspomnianymi emeryturami stażowymi. Z jednej strony emerytury stażowe pozwalają by kobiety mogły odejść z rynku pracy nawet w wieku 55 lat, a być może wcześniej, z drugiej strony dostrzega się konieczność wydłużenia stażu pracy.

„Biorąc pod uwagę dane demograficzne, najbliższe 4 lata to czas poważnego namysłu nad demografią, gospodarką i przyjęcie rozwiązań, które pozwolą nam w przyszłości, za 20-30 lat, być społeczeństwem państwa dobrobytu. Wypracujemy tyle, że będzie nas stać na to, żeby emeryci i renciści mogli żyć w Polsce na godnych warunkach” – można było usłyszeć na falach radia.

Zobacz także: Amazon pozwany przez… fundusz emerytalny. To kolejny problem firmy

Wiek emerytalny jest zbyt niski i władza o tym wie!

Jednocześnie Emilewicz Jadwiga zwracała uwagę, że konieczne są zachęty do pozostania seniorów na rynku pracy. Można było odnieść wrażenie, że Emilewicz ma świadomość, że wiek emerytalny jest za niski. To z kolei sprawia, że przed rządem stoi poważny problem, który musi zostać rozwiązany. PiS nie wycofa się z obniżki wieku emerytalnego w związku z tym rządzący będą najprawdopodobniej szukać innych rozwiązań, które sprawią, że seniorzy będą dłużej pracować. Warto jeszcze wspomnieć o innej niezrozumiałej kwestii tj. niższego wieku emerytalnego oraz krótszego stażu dla kobiet, które żyją dłużej od mężczyzn.

Filip Lamański

Polski system emerytalny jest rządzony przez ignorancję i demagogię [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker