Polska

Komisja Europejska obniża prognozy wzrostu dla Polski

Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na bieżący i przyszły rok. To kolejna obniżka prognoz dla polskiego PKB. Wcześniej w dół poszły prognozy Fitch.

Zdaniem analityków KE wzrost gospodarczy wyniesie w Polsce w tym roku 4,1 proc. Wcześniej przewidywano, że będzie to 4,4 proc. Z kolei w przyszłym roku gospodarka ma urosnąć o 3,3 proc., co jest obniżką o 0,3 p. proc. w stosunku do poprzednich prognoz.

Według KE za niższy wzrost ma odpowiadać niższa konsumpcja wewnętrzna, która wcześniej silnie napędzała rozwój naszej gospodarki.

Pomimo spadku dynamiki PKB Polska będzie w gronie najszybciej rozwijających się gospodarek. W przyszłym roku szybciej od Polski mają rozwijać się tylko trzy kraje: Malta (4,2 proc.), Rumunia (3,6 proc.) oraz Irlandia (3,5 proc.).

Ekonomiści Komisji prognozują spowolnienie inwestycji publicznych, które w przyszłym roku mają się zakończyć przez co ich wpływ na gospodarkę będzie mniejszy, jednak w dalszym ciągu będą one rosnąć. Ponadto ze względu na panująca niepewność spaść ma dynamika inwestycji prywatnych.

Gorsza sytuacja w gospodarce ma nie mieć jednak wpływu na sytuację na rynku pracy. Bezrobocie ma pozostać na podobnym poziomie jak w tym roku. Dodatkowo KE bardzo mocno obcięła prognozy deficytu finansów publicznych. W 2019 roku ma on wynieść 1 proc. PKB wobec wcześniej prognozowanych 1,6 proc.  

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker