Polska

Komisja Europejska obniża prognozy wzrostu dla Polski

Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na bieżący i przyszły rok. To kolejna obniżka prognoz dla polskiego PKB. Wcześniej w dół poszły prognozy Fitch.

Zdaniem analityków KE wzrost gospodarczy wyniesie w Polsce w tym roku 4,1 proc. Wcześniej przewidywano, że będzie to 4,4 proc. Z kolei w przyszłym roku gospodarka ma urosnąć o 3,3 proc., co jest obniżką o 0,3 p. proc. w stosunku do poprzednich prognoz.

Według KE za niższy wzrost ma odpowiadać niższa konsumpcja wewnętrzna, która wcześniej silnie napędzała rozwój naszej gospodarki.

Pomimo spadku dynamiki PKB Polska będzie w gronie najszybciej rozwijających się gospodarek. W przyszłym roku szybciej od Polski mają rozwijać się tylko trzy kraje: Malta (4,2 proc.), Rumunia (3,6 proc.) oraz Irlandia (3,5 proc.).

Ekonomiści Komisji prognozują spowolnienie inwestycji publicznych, które w przyszłym roku mają się zakończyć przez co ich wpływ na gospodarkę będzie mniejszy, jednak w dalszym ciągu będą one rosnąć. Ponadto ze względu na panująca niepewność spaść ma dynamika inwestycji prywatnych.

Gorsza sytuacja w gospodarce ma nie mieć jednak wpływu na sytuację na rynku pracy. Bezrobocie ma pozostać na podobnym poziomie jak w tym roku. Dodatkowo KE bardzo mocno obcięła prognozy deficytu finansów publicznych. W 2019 roku ma on wynieść 1 proc. PKB wobec wcześniej prognozowanych 1,6 proc.  

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker