Polska

Liczba Polaków za granicą spadła pierwszy raz od 8 lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat czasowej migracji Polaków za granicę w 2018 roku. Okazuje się, że ubiegły rok był pierwszym od ośmiu lat, kiedy liczba polskich Polaków za granicą spadła. 

Liczba Polaków za granicą spadła pierwszy raz od 8 lat

Zgodnie z wynikami, poza granicami w 2018 roku przebywało czasowo (powyżej 3 miesięcy) 2 mln 455 tys. stałych mieszkańców naszego kraju. Jest to o około 85 tys. (3 proc.) mniej niż w roku 2017. Z tej grupy 2 mln 155 tys. przebywało w Europie (86 tys. mniej niż w 2017 roku), a większość z nich, bo 2 mln 31 tys. w krajach członkowskich UE.

Zobacz także: Imigranci są bardziej pracowici od nas

Najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) oraz Irlandii (113 tys.).

migracja

W porównaniu do 2017 roku liczba stałych mieszkańców naszego kraju przebywających za granicą zmniejszyła się w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Szczególnie istotne zmiany zaobserwowano na Wyspach, gdzie w ciągu roku liczba polskich emigrantów zmniejszyła się o około 98 tys. (12 proc.). Jak podaje GUS, część z tych osób wróciła do kraju, a pozostali przenieśli się do innych państw. Taki stan rzeczy wynika w dużej mierze z niepewności związanej z Brexitem.

Niewielki wzrost liczby Polaków zaobserwowano w Niemczech (o 3 tys.), a także w Holandii, Austrii, Czechach, Danii, Irlandii, Szwecji, Norwegii oraz innych krajach spoza UE (głównie w Szwajcarii i Islandii). Podobnie jak w poprzednich latach, głównym powodem wyjazdów za granicę była chęć podjęcia tam pracy.   

Zobacz także: Turkish Airlines nie będzie przyjmować obywateli Syrii, Iraku i Jemenu

Polska zaprzepaściła swoją sytuację demograficzną

Co ciekawe, „wśród osób, których wyjazd za granicę został zgłoszony w jednostkach ewidencji ludności gmin najliczniej reprezentowana w 2018 r. była grupa wieku 30-39 lat. Natomiast 10 lat wcześniej były to osoby w wieku 20-29 lat. Można zatem przypuszczać, że znaczna część osób, które wyjechały za granicę w pierwszych latach po wstąpieniu Polski do UE, pozostała za granicą do chwili obecnej” – podaje GUS.

Powyższe stwierdzenie pokazuje jak bardzo, Polska zaprzepaściła swoją sytuację demograficzną w tamtym czasie. Ówcześni 20 latkowie to był właśnie wyż demograficzny lat 80. który był nadzieją dla polskiej demografii. Niestety ci ludzie w olbrzymiej mierze wyjechali za granicę i bardzo często tam założyli rodziny. To jest też jedna z przyczyn fatalnej przyszłości demograficznej naszego kraju.

Polityka imigracyjna rządu to tragedia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker