Komentarze I Analizy

Panie Morawiecki! Konstytucja to nie zsyp na pomysły rządzących [FELIETON]

Emocje po exposé premiera Mateusza Morawieckiego już opadły, każdy kto chciał się wypowiedzieć już to zrobił, więc na koniec przyszła kolej na mnie.

Zacznijmy pozytywnie

Na początku powiem, że przemówienie oceniam słabo. W skali 10 – punktowej dałbym trójkę, gdyż exposé premiera Mateusza Morawieckiego mnie kompletnie nie porwało. Rozumiem, że ma ono być reklamą i mieć charakter marketingowy, ale jednak dla ludzi, którzy mu się przyglądają, czyli głównie dziennikarzom i ekonomistom, wypadałoby nieco pogłębić niektóre tematy.

Niemniej jednak zacznę może od plusów. Podobało mi się kilka kwestii. Pierwszą z nich jest możliwość korzystania z buspusów przez auta, w których podróżują co najmniej 4 osoby. Ta opcja wydaje się całkiem ciekawa. Podobne rozwiązanie było/jest w Krakowie i całkiem nieźle się sprawdza. Być może to skłoni ludzi do bardziej racjonalnego korzystania z auta i nie wożenia w nich powietrza.

Druga propozycja in plus, to bezwzględne pierwszeństwo pieszych na pasach oraz w ich okolicach. Podobne rozwiązanie działa w niektórych krajach Europy Zachodniej i sprawdza się całkiem przyzwoicie. Pozwoliło to w tych krajach znacznie ograniczyć liczbę wypadków śmiertelnych na przejściach dla pieszych. Jednakże za tym rozwiązaniem muszą iść inwestycje w infrastrukturę, gdyż co z tego, że damy pieszemu pierwszeństwo jeśli kierowca nie będzie miał szans go dostrzec przy nieoświetlonych pasach?

Zobacz także: 13. i 14. emerytura, czyli o szkodliwych precedensach

Trzecia opcja, która przypadła mi do gustu to wprowadzenie kaucjowanych plastikowych butelek. To rozwiązanie funkcjonuje na Zachodzie od wielu lat i bardzo dobrze się sprawdza. Mam nadzieję, że ten pomysł zostanie zrealizowany i pozytywnie wpłynie na kwestie wykorzystania przez nas plastiku.

Pomysł numer cztery, któremu przyklaskuje to szereg ulg podatkowych dla firm jak tzw. estoński CIT, możliwość natychmiastowego rozliczenia środków trwałych, czy też obniżka ZUS dla małych przedsiębiorców. Jeśli te propozycje wejdą w życie to mogą stać się naprawdę pomocnymi rozwiązaniami dla firm, co być może rozrusza kulejące prywatne inwestycje.

Niestety Exposé premiera Mateusza Morawieckiego było festiwalem populizmów

Niestety jak wielu z Was pewnie zauważyło wymienione pozytywy z exposé premiera Mateusza Morawieckiego, z wyjątkiem ostatniej części, są banałami. Niestety w kluczowych kwestiach rząd zawiódł już w poprzedniej kadencji, dlatego też teraz pozwolę sobie na nieco bardziej krytyczne spojrzenie na resztę exposé.

Przede wszystkim kontynuujemy fatalną politykę emerytalną i festiwal populizmów. Premier zapowiedział 13. i 14. emeryturę, które jak już wiadomo, będą po części finansowane z pieniędzy na osoby niepełnosprawne. Nikt oczywiście nie wspomina o niskim wieku emerytalnym, a z pomysłu zniesienia tzw. limitu trzydziestokrotności składek na ZUS wycofano się zaraz po exposé, jednak nie wiadomo na jak długo. Napisałem już o tym felieton i muszę to powtórzyć po raz kolejny. 

Zobacz także: Poczta Polska inwestuje w nową flotę ponad 1000 samochodów dostawczych

Kolejny absurd to obiecanie tysięcy mieszkań po raz drugi. Poprzednim razem rząd obiecał 100 tys. mieszkań w cztery lata. Do teraz powstało ponad 100 razy mniej, gdyż nawet nie dobito do granicy 1000 lokali. Program Mieszkanie+ to jak na razie straszny niewypał, co mnie bardzo smuci, bo wiązałem z nim olbrzymie nadzieje. Niestety nie bardzo wierzę, by w ciągu czterech kolejnych lat przybyły nam w Polsce te dziesiątki tysięcy mieszkań.

Naszym ulubionym redakcyjnym postulatem była jednak obietnica wybudowania 9000 km torów kolejowych. Jedynym co uratowało premiera przed szyderą z naszej strony był brak określenia cezury czasowej. W związku z tym zakładamy, że premier nie mówił o jednej kadencji i liczy na kolejne. Niemniej jednak exposé dotyczyło najbliższej kadencji w związku z tym pokusiliśmy się o małe wyliczenia. Gdyby założyć, że te 9000 km miało powstać tylko w ciągu czterech lat, to zaczynając budowę wraz z pierwszym dniem nowej kadencji Sejmu i pracując 7 dni w tygodniu, we wszystkie święta, należałoby oddawać ponad 6 km torów dziennie. Przypomnę tylko, że od wejścia do UE, czyli na przestrzeni 15 lat oddaliśmy do użytku 46 km torów i to głównie do nowo pobudowanych portów lotniczych.

Panie Morawiecki! Konstytucja to nie zsyp na pomysły rządzących

Na koniec crème de la crème. Premier zaproponował wpisanie do Konstytucji zapisu gwarantującego prywatność środków z PPK i IKE. Mam nadzieję, że to była tylko zagrywka do tego by przekonać pracowników do uczestnictwa w programie, gdyż pierwsze dane mówią, że 60 proc. pracowników się z programu wypisało. Jeśli jednak nie, to taka propozycja woła o pomstę do nieba. Konstytucja, zwana także ustawą zasadniczą, ma przedstawiać pewne ramy, w których mamy się poruszać, a nie być zsypem na pomysły rządzących. Swoją drogą zastanówmy się jak to świadczy o jakości instytucji państwa skoro w Konstytucji trzeba zapisywać, że prywatne środki są prywatne?

Zobacz także: Polityka emerytalna PiS jest najgorszą w III RP [FELIETON]

Ja jednak znam przyczynę wystąpienia powyższej sytuacji. To wynika po prostu z braku zaufania społeczeństwa do systemu emerytalnego. Stąd m.in. masowy exodus z PPK. Czy mnie to jednak dziwi? Nie, gdyż ciągłe majstrowanie przy systemie emerytalnym sprawia, że ludzie w ten system po prostu przestają wierzyć. Dlatego wystarczyło go nie ruszać i dziś nikt by nie musiał rzucać tak absurdalnymi propozycjami jak umieszczenie informacji nt. PPK i IKE w Konstytucji. Niestety i to się  nie udało, a teraz czeka nas kolejna poważna rozmowa na temat naszych emerytur.

Filip Lamański

Robert Biedroń uprawia populizm i chce pomagać nie tym co trzeba [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker