Polska

Od lutego niższy ZUS dla przedsiębiorców, z małymi haczykami

Sejm przyjął w czwartek ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Dzięki temu mniejsi przedsiębiorcy będą mieli możliwość płacenia niższych składek ZUS.

Za pomysłem wprowadzenia ulgi dla małych przedsiębiorców było 433 posłów. Nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu, jednak wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone.

Nowe rozwiązanie ma wejść w życie od lutego 2020 roku. Początkowo miało zostać wprowadzone z początkiem roku, jednak ze względu na harmonogram prac parlamentu wejście w życie zostało opóźnione o miesiąc.

Zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju rozwiązanie pozwala na skorzystanie z niższego ZUS-u przedsiębiorcom, których roczny przychód za rok 2019 nie przekroczył 120 tys. złotych. To blisko dwukrotna podwyżka progu w stosunku do bieżącego roku (63 tys. zł). Wysokość składek na ZUS będzie zależna od uzyskanego przychodu.

Z obniżonych składek można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu pięciu lat prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie z ulgi będzie można skorzystać po raz kolejny w takim samym wymiarze czasowym.

Czasowe ograniczenie ulgi jest konieczne, po to by przedsiębiorcy płacący niższe składki na ZUS mogli wyrobić odpowiedni staż emerytalny. Chodzi o to, że osoby, które  będą płacić np. przez 10 lat składkę wyliczoną od połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, będą miały naliczony staż pracy w wysokości 5 lat, a nie 10. Analogicznie sytuacja ta występuje aż do osiągnięcia poziomu składek naliczanych od pensji minimalnej. Warto o tym wspomnieć, ponieważ z komunikatów wynika, że rządzący zapominają o informowaniu o tego typu sytuacji.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker