Polska

Produkcja przemysłowa w listopadzie w Polsce wzrosła mocniej niż w Niemczech

Główny Urząd Statystyczny podał dane ukazujące jak wzrosła produkcja przemysłowa w listopadzie tego roku w Polsce. Z opublikowanych danych wynika, że wzrost produkcji przemysłowej w stosunku do listopada 2018 roku wyniósł 1,4 proc. W listopadzie ubiegłego roku wzrost ten natomiast był równy 4,6 proc.

Produkcja przemysłowa w listopadzie w Polsce wzrosła mocniej niż w Niemczech

W stosunku do października produkcja sprzedana przemysłu spadła o 5,8 proc. Z kolei w okresie styczeń – listopad  zanotowano wzrost na poziomie 4 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku produkcja sprzedana przemysły wzrastała z kolei o 6 proc.

Zobacz także: Zawody przyszłości a tradycyjny przemysł

Warto jednak zauważyć, że podane dane za listopad rok do roku są danymi przed wyeliminowaniem czynników o charakterze sezonowym. To bardzo istotna informacja, gdyż wiele mainstreamowych mediów podaje, że wzrost produkcji sprzedanej na poziomie 1,4 proc. jest zwiastunem zbliżającej się do polskiej gospodarki recesji. To bardzo duże nadużycie, gdyż tak niski wzrost wynika z czynników jednorazowych jak np. więcej dni wolnych od pracy w listopadzie 2019 niż 2018.

Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w listopadzie o 5,4 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku ubiegłego.

pekao research

Zobacz także: Niedobory magnezu w przemyśle motoryzacyjnym gorsze od braku chipów?

Wzrost na poziomie 5,4 proc. jest bardzo dobrym rezultatem

Wzrost na poziomie 5,4 proc. jest bardzo dobrym rezultatem. Dział Analiz Banku Pekao zwrócił uwagę na fakt rozwarstwienia pomiędzy dynamiką wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu w Polsce i w Niemczech, które od wielu lat były ze sobą bardzo zbieżne. Od około roku zaczęło pojawiać się zróżnicowanie pomiędzy obydwoma krajami i obecnie jest ono już bardzo duże. Polska ze wzrostem na poziomie 5,4 proc. znacznie wyprzedza niemiecki przemysł, który obecnie jest w recesji i w listopadzie zaliczył spadek na poziomie 6,3 proc. Jest to nietuzinkowa sytuacja, mając na uwadze silne powiązania handlowe pomiędzy Polską a Niemcami. Tendencja trwa już rok i powoli powinniśmy zacząć zauważać również spadek produkcji lub zmniejszenie dynamiki wzrostu w polskim przemyśle, czego na razie nie widać.

Przemysł kosmiczny w Polsce potrzebuje doświadczonych pracowników

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker