Transport publiczny

Podróż transportem publicznym jest 10-krotnie bezpieczniejsza niż podróż samochodem

Jak podaje portal Miasto2077, powołując się na raport American Public Transit Association, najmniej wypadków komunikacyjnych ma miejsce w miastach, gdzie najwięcej jeździ się transportem publicznym.

W miastach, gdzie transport zbiorowy jest bardziej popularny niż samochody, śmiertelność na drogach jest nawet o połowę mniejsza. W Bostonie, gdzie jak na standardy amerykańskie transport miejski jest bardzo popularny, w wypadkach drogowych ginie 2,3 osoby na 100 tys. mieszkańców. W będącej na drugim końcu pod względem użytkowania zbiorkomu Alabamie, wskaźnik ten wynosi 18,53.

W miastach gdzie przeciętny mieszkaniec odbywa co najmniej 50 przejazdów komunikacją miejską na rok, śmiertelność na drogach jest nawet o połowę mniejsza niż w miastach, gdzie liczba przejazdów nie przekracza 20.

„Mniejsza liczba wypadków wynika nie tylko z większego bezpieczeństwa przejazdów autobusami czy pociągami w porównaniu z samochodami, ale również z innego typu organizacji przestrzeni miejskiej. Rozwinięty transport miejski wiąże się na ogół z bezpieczniejszymi chodnikami, przejściami dla pieszych i ścieżkami rowerowymi. Dobry system komunikacji miejskiej zniechęca także do prowadzenia osoby z grup szczególnego ryzyka: młodzież, ludzi w podeszłym wieku lub tych, którzy wracają z imprez czy spotkań towarzyskich po alkoholu” – możemy przeczytać w raporcie.

Jak podaje American Public Transit Association osoby podróżujące transportem publicznym zmniejszają ryzyko udziału w wypadku komunikacyjnym o 90 proc. Jednocześnie podróżowanie transportem zbiorowym w przeliczeniu na jedną milę jest 10 krotnie bezpieczniejsze niż podróż autem.

Warto również wspomnieć o korzyściach dla klimatu. Transport publiczny przyczynia się aktualnie w USA do redukcji zużycia paliwa na poziomie 4,2 mld galonów (około 16 mld litrów) rocznie. Inwestowanie w transport publiczny przyczynia się także do redukcji emisji CO2 o 37 mln ton rocznie w skali kraju wielkości USA.

WESPRZYJ NAS NA PATRONITE!  —–> https://patronite.pl/OG

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker