Polska

2019 to rok sukcesów dla Obserwatora Gospodarczego

Koniec roku 2019 zbliża się nieubłaganie w związku z tym nadszedł czas podsumowań naszej działalności w mijających 12 miesiącach.

Rok 2019 był dla Obserwatora Gospodarczego rokiem przełomowym pod względem rozwoju. W Nowy Rok weszliśmy z 4288 polubieniami na Facebooku. Cel na rok 2019 był – wydawało się – dość ambitny, ponieważ ustalono go na 7500 polubień na koniec roku. Okazał się on zbyt mało ambitny, gdyż został osiągnięty już 7 lipca.

By nie spoczywać na laurach wyznaczono nowy cel na poziomie 10 000 polubień. Portal nabrał mocy rozwojowej i poziom 10 000 lików na FB pękł 27 września. Dla Obserwatora Gospodarczego był to moment przełomowy, ponieważ portal zaczął być zauważany w polskim Internecie. Pojawiało się coraz więcej powołań na nasze publikacje, co jeszcze bardziej przyspieszyło rozwój.

Mając na uwadze fakt, że do końca roku pozostał kwartał uznaliśmy, że zostanie ustanowiony trzeci cel na poziomie 12 000 polubień. Ten cel też udało się osiągnąć, wieczorem 30 grudnia. Ostatecznie na FB Obserwator Gospodarczy w ciągu 12 miesięcy przyrósł o 181 proc. To duży sukces mając na uwadze fakt, że portale rosną w znacznie wolniejszym tempie niż stricte strony na Facebooku.

No właśnie, portal. Dokładnie 11 lutego o godzinie 18:30 wystartował portal obserwatorgospodarczy.pl, który był efektem dwóch lat żmudnej pracy i działalności na FB. Portal ma zadanie być czymś nowym w polskiej Sieci. Ma być witryną informacyjną, ale prezentowane treści mają być znacznie lepszej jakości, bez clickbaitowych tytułów i niedomówień ze strony autorów. Obserwator Gospodarczy ma wnieść świeżości do Internetu i być postrzegany jako rzetelne źródło informacji publikowanych w oparciu o konkretne dane.

I to się udaje! Portal w niespełna 11 miesięcy został odwiedzony przez 140 tys. użytkowników, którzy wygenerowali 450 tys. odsłon. To także powyżej prognoz, gdyż pierwotnie za sukces uznawałem osiągnięcie 120 tys. użytkowników i 400 tys. odsłon.

Przez ten czas na portalu publikowało swoje teksty ponad 20 autorów (nie licząc tych piszących dla Obserwatora Finansowego). Wśród nich znalazł się m.in. były wicepremier i minister finansów prof. Grzegorz Kołodko. W sumie od 11 lutego na portalu opublikowano 850 tekstów. Wśród nich wywiady ze wspomnianym prof. Kołodko, prof. Bogdanem Góralczykiem, prof. Marcinem Piątkowskim, czy też dr. Jakubem Sawulskim. Najbardziej poczytny tekst osiągnął w Internecie zasięgi na poziomie 500 tys. osób.

Te dane może nie robią aż takiego wrażenia na osobach z zewnątrz gdyż są portale, które „wykręcają” takie statystyki w jeden dzień, jednak należy mieć na uwadze, że Obserwator Gospodarczy rozwija się przy bardzo niewielkich nakładach finansowych, co szczególnie cieszy.

Nowy fanpage i powstanie Grupy OG

Mnogość informacji, które dostawaliśmy nie pozwalała nam na pełne wykorzystanie ich. Wiele ciekawych danych statystycznych nie byliśmy w stanie opracować w związku z tym się marnowały. Mając to na uwadze podjęto decyzje o otwarciu nowego fanpage – Gospodarka w liczbach, gdzie publikowane są interesujące dane liczbowe. Tym samym rozpoczęła się egzystencja Grupy OG w skład której wchodzą już dwa fanpage, a planowane są kolejne działania. Gospodarka w liczbach powstała 12 listopada, a już zdążyła przekroczyć 2000 polubień na FB. To bardzo nas cieszy, ponieważ dostajemy wiele miłych wiadomości na temat naszej działalności.

Na sam koniec roku podjęto decyzję o założeniu Patronite. Dynamiczny rozwój portalu będzie coraz trudniejszy, co oznacza zwiększenie nakładów na działalność. Jest to niemożliwe bez wsparcia osób nas czytających. Paywall jest przyszłością Internetu i w perspektywie kilku lat większość jakościowych treści będzie płatna. Chcieliśmy jednak tego uniknąć, idąc w stronę Patronite, gdyż uważamy, że dostęp do jakościowych treści powinien mieć każdy, bo tylko tak można zbudować otwarte i obywatelskie społeczeństwo – co jest naszą misją. Dlatego liczymy na dobrowolne wsparcie naszych czytelników.

W 2020 roku mamy równie ambitne plany. Jako Obserwator Gospodarczy chcemy do końca 2020 roku osiągnąć 20 000 polubień na FB, co pozwoli nam wyprzedzić takie portale jak WNP.pl., czy też wgospodarce.pl. 

Z kolei Gospodarka w liczbach ma dobić do 10 000 polubień. Sam portal natomiast chcemy by był odwiedzony przez 200 tys. osób i osiągnął liczbę odsłon na poziomie 600 tys. Na nowy rok planowana jest publikacja raportów, szerokich analiz oraz uruchomienie cyklicznej serii wywiadów z osobami ze świata nauki, a także podcastów. Mam olbrzymią nadzieję, że realizacja tego będzie możliwa, a nadchodzący rok będzie co najmniej tak samo udany jak ten mijający.

Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku

Filip Lamański
Redaktor Naczelny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker