Polska

Na koniec roku spodziewana jest duża nadwyżka handlowa

Polska odnotowała w listopadzie najwyższą nadwyżkę handlową w historii. W przedostatnim miesiącu roku nasz handel był 3,2 mld euro na plus.

Narodowy Bank Polski podał, że nadwyżka w handlu towarowym wyniosła w listopadzie 829 mln euro podczas, gdy w październiku było to 427 mln euro. Z kolei we wrześniu dodatni bilans polskiego handlu zagranicznego wyniosło 830 mln euro i był to najlepszy rezultat od co najmniej 2004 roku, czyli od momentu kiedy zbierane są szczegółowe dane na ten temat.

Ponadto w listopadzie Polska miała dodatnie saldo wymiany zagranicznej usług. Wyniosło ono 2,33 mld euro, najwięcej w historii zbierania danych, czyli podobnie jak w przypadku handlu towarami – od 2004 roku.

W okresie od stycznia do listopada nadwyżka w handlu towarami wyniosła blisko 2,2 mld euro, natomiast w handlu usługami 22,3 mld euro. Dla porównania w analogicznym okresie 2018 roku sumaryczna nadwyżka wynosiła 16,4 mld euro.

W III kwartale eksport netto wniósł do wzrostu PKB 0,8 p. proc., co należy uznać za bardzo dobry rezultat. Szacuje się, że IV kwartał będzie bardzo zbliżony do III pod tym względem.

WESPRZYJ NAS NA PATRONITE!  —–> https://patronite.pl/OG

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker