Polska

ENEA chce budować największą elektrownię gazowo-parową na świecie

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa przez Enea S.A. oraz japońską firmę Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd. Celem przedsięwzięcia jest budowa elektrowni na zgazowany węgiel, która ma być największą tego typu inwestycją na świecie.

UOKiK podał w komunikacie, że działalność ma obejmować rozwój, konstrukcję oraz eksploatację elektrowni, która byłaby oparta na technologii bloku gazowo-parowego.

Portal WNP.pl podał, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją dla inwestycji będzie kopalnia węgla kamiennego w Bogdance na Lubelszczyźnie.

Potwierdzają to zeszłoroczne słowa ówczesnego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który mówił, że nieopodal kopalni w Bogdance ma powstać 500 MW elektrownia będąca największą na świecie pod względem sposobu jej napędzania.

Rozpoczęta współpraca jest efektem podpisanego w lutym ubiegłego roku przez rządy obu państw memorandum o współpracy. Jeden z zapisów mówi o kooperacji na płaszczyźnie technologii tzw. czystego węgla. Wynika to m.in. z faktu, że zarówno Polska jak i Japonia chcą korzystać z tego surowca w energetyce jeszcze przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker