Finanse

Rekordowa średnia płaca i rekordowe składki na ZUS

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w średnie wynagrodzenie brutto było w 2019 roku najwyższe w historii.

Z danych GUS wynika, że średnie wynagrodzenie w grudniu 2019 roku wyniosło 5604,25 zł. Warto jednak zauważyć, że grudzień charakteryzuje się wyższymi płacami niż pozostałe miesiące w roku. Widać również przy porównywaniu do średnich pensji z IV kwartale oraz w całym 2019 roku.

Średnia płaca brutto w IV kwartale 2019 roku wyniosła 5368,01 zł, natomiast przeciętne wynagrodzenie w całym ubiegłym roku, w sektorze przedsiębiorstw, było równe 5169,06 zł brutto. Jest to wzrost średniej płacy o nieco ponad 5 proc.

Trzeba jednak pamiętać, że w kontekście płac średnia nie do końca oddaje właściwą strukturę płacową, gdyż istnieją duże nierówności dochodowe. Z tego też powodu średnią krajową lub więcej zarabia zaledwie 1/3 pracujących.

Wzrost średniej płacy przyczyni się także do wzrostu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla przedsiębiorców. Od lutego 2020 roku pełna składka ZUS dla właścicieli firm będzie wynosić 1431,48 zł.


Polecane artykuły

Back to top button