Finanse

Rekordowa średnia płaca i rekordowe składki na ZUS

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w średnie wynagrodzenie brutto było w 2019 roku najwyższe w historii.

Z danych GUS wynika, że średnie wynagrodzenie w grudniu 2019 roku wyniosło 5604,25 zł. Warto jednak zauważyć, że grudzień charakteryzuje się wyższymi płacami niż pozostałe miesiące w roku. Widać również przy porównywaniu do średnich pensji z IV kwartale oraz w całym 2019 roku.

Średnia płaca brutto w IV kwartale 2019 roku wyniosła 5368,01 zł, natomiast przeciętne wynagrodzenie w całym ubiegłym roku, w sektorze przedsiębiorstw, było równe 5169,06 zł brutto. Jest to wzrost średniej płacy o nieco ponad 5 proc.

Trzeba jednak pamiętać, że w kontekście płac średnia nie do końca oddaje właściwą strukturę płacową, gdyż istnieją duże nierówności dochodowe. Z tego też powodu średnią krajową lub więcej zarabia zaledwie 1/3 pracujących.

Wzrost średniej płacy przyczyni się także do wzrostu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla przedsiębiorców. Od lutego 2020 roku pełna składka ZUS dla właścicieli firm będzie wynosić 1431,48 zł.


Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker