Kolej

Wrocław Główny największym dworcem w Polsce. Tuż za nim Poznań Główny

Jakie są największe dworce w Polsce? Otóż stacją, która obsłużyła najwięcej podróżnych w 2018 roku był Wrocław Główny. Z tego dworca skorzystało 21,2 mln osób. Niewiele mniej, 21,1 mln pasażerów, wsiadało i wysiadało na stacji Poznań Główny. Miastem, w którym najbardziej intensywnie korzysta się z kolei jest Warszawa. Stacje w stolicy obsłużyły ponad 73 mln podróżnych. Urząd Transportu Kolejowego przedstawia raport „Największe dworce kolejowe w Polsce” obejmujący dane z 2018 roku.

Jakie są największe dworce w Polsce?

Wrocław Główny, Poznań Główny, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Kraków Główny, Gdynia, Warszawa Zachodnia, Katowice i Warszawa Wileńska – to dziesięć stacji z największą wymianą pasażerską w Polsce. Na tych dworcach, każdego dnia od 22,5 do 58 tys. pasażerów wsiada i wysiada z pociągów.

wymiana pasażerska na największych dworcach w 2018 roku

Spośród czołowych polskich dworców największy wzrost wymiany pasażerskiej w 2018 roku w stosunku do 2014 roku odnotował Kraków Główny – o 131 proc. Na drugim miejscu jest Warszawa Centralna ze wzrostem na poziomie 84 proc., a trzeci najwyższy wzrost odnotowała stacja Wrocław Główny – 65 proc.

Zobacz także: Dworzec Centralny: luksus nie na tamte czasy

Spośród największych stacji najmniej w stosunku do 2014 roku urosła wymiana pasażerska na stacji Warszawa Wileńska – o 2 proc. Druga najniższa zmiana była w Skierniewicach – 3,4 proc., a trzecia w Olsztynie Głównym – 4,7 proc.

Największym zainteresowaniem podróżnych cieszą się stacje w największych aglomeracjach

Najwięcej pasażerów korzysta ze stacji znajdujących się w największych aglomeracjach. Stąd w pierwszej dziesiątce znajduje się aż 5 warszawskich dworców, które obsłużyły ponad 73 mln podróżnych. W jednym przypadku – dla województwa łódzkiego – stacją o największej wymianie pasażerskiej nie była stolica województwa, ani część stołecznej aglomeracji. Najwięcej podróżnych korzystało z dworca w Skierniewicach, obsługującego zarówno ruch z aglomeracji łódzkiej, jak i warszawskiej.

„Ostatnie lata przyniosły powrót pasażerów na kolej. Wpływ na to miały zarówno inicjatywy kolei aglomeracyjnych zwiększające swoją ofertę dla podróżnych, jak i poprawa jakości pociągów dalekobieżnych. Także inwestycje w infrastrukturę przynoszą pozytywne efekty” –  komentuje wyniki raportu dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. „Mam nadzieję, że dane o wymianie pasażerskiej pozwolą na tworzenie coraz lepszej oferty przewozowej uwzględniającej potrzeby zarówno pasażerów podróżujących pomiędzy największymi ośrodkami, jak również tych z mniejszych miejscowości” – dodaje Góra.

Zobacz także: Jak będzie wyglądał nowy dworzec kolejowy w Olsztynie?

Za znaczną część wymiany pasażerskiej w danym województwie z reguły odpowiadają stacje z których korzysta powyżej tysiąca osób dziennie. Np. w województwie lubuskim cztery takie stacje obsłużyły ponad połowę całej wymiany w regionie.

W 2018 r. kolej w Polsce przewiozła 310,3 mln pasażerów, a wymiana pasażerska kształtowała się na poziomie ok. dwukrotnie wyższym – z tego względu, że każdy pasażer liczony jest podwójnie – raz, kiedy wsiada do pociągu, drugi raz, kiedy z niego wysiada.

Problemy kadrowe na kolei są coraz większe.

Polecane artykuły

Back to top button