Kolej

Wrocław Główny największym dworcem w Polsce. Tuż za nim Poznań Główny

Jakie są największe dworce w Polsce? Otóż stacją, która obsłużyła najwięcej podróżnych w 2018 roku był Wrocław Główny. Z tego dworca skorzystało 21,2 mln osób. Niewiele mniej, 21,1 mln pasażerów, wsiadało i wysiadało na stacji Poznań Główny. Miastem, w którym najbardziej intensywnie korzysta się z kolei jest Warszawa. Stacje w stolicy obsłużyły ponad 73 mln podróżnych. Urząd Transportu Kolejowego przedstawia raport „Największe dworce kolejowe w Polsce” obejmujący dane z 2018 roku.

Jakie są największe dworce w Polsce?

Wrocław Główny, Poznań Główny, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Kraków Główny, Gdynia, Warszawa Zachodnia, Katowice i Warszawa Wileńska – to dziesięć stacji z największą wymianą pasażerską w Polsce. Na tych dworcach, każdego dnia od 22,5 do 58 tys. pasażerów wsiada i wysiada z pociągów.

wymiana pasażerska na największych dworcach w 2018 roku

Spośród czołowych polskich dworców największy wzrost wymiany pasażerskiej w 2018 roku w stosunku do 2014 roku odnotował Kraków Główny – o 131 proc. Na drugim miejscu jest Warszawa Centralna ze wzrostem na poziomie 84 proc., a trzeci najwyższy wzrost odnotowała stacja Wrocław Główny – 65 proc.

Zobacz także: Dworzec Centralny: luksus nie na tamte czasy

Spośród największych stacji najmniej w stosunku do 2014 roku urosła wymiana pasażerska na stacji Warszawa Wileńska – o 2 proc. Druga najniższa zmiana była w Skierniewicach – 3,4 proc., a trzecia w Olsztynie Głównym – 4,7 proc.

Największym zainteresowaniem podróżnych cieszą się stacje w największych aglomeracjach

Najwięcej pasażerów korzysta ze stacji znajdujących się w największych aglomeracjach. Stąd w pierwszej dziesiątce znajduje się aż 5 warszawskich dworców, które obsłużyły ponad 73 mln podróżnych. W jednym przypadku – dla województwa łódzkiego – stacją o największej wymianie pasażerskiej nie była stolica województwa, ani część stołecznej aglomeracji. Najwięcej podróżnych korzystało z dworca w Skierniewicach, obsługującego zarówno ruch z aglomeracji łódzkiej, jak i warszawskiej.

„Ostatnie lata przyniosły powrót pasażerów na kolej. Wpływ na to miały zarówno inicjatywy kolei aglomeracyjnych zwiększające swoją ofertę dla podróżnych, jak i poprawa jakości pociągów dalekobieżnych. Także inwestycje w infrastrukturę przynoszą pozytywne efekty” –  komentuje wyniki raportu dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. „Mam nadzieję, że dane o wymianie pasażerskiej pozwolą na tworzenie coraz lepszej oferty przewozowej uwzględniającej potrzeby zarówno pasażerów podróżujących pomiędzy największymi ośrodkami, jak również tych z mniejszych miejscowości” – dodaje Góra.

Zobacz także: Jak będzie wyglądał nowy dworzec kolejowy w Olsztynie?

Za znaczną część wymiany pasażerskiej w danym województwie z reguły odpowiadają stacje z których korzysta powyżej tysiąca osób dziennie. Np. w województwie lubuskim cztery takie stacje obsłużyły ponad połowę całej wymiany w regionie.

W 2018 r. kolej w Polsce przewiozła 310,3 mln pasażerów, a wymiana pasażerska kształtowała się na poziomie ok. dwukrotnie wyższym – z tego względu, że każdy pasażer liczony jest podwójnie – raz, kiedy wsiada do pociągu, drugi raz, kiedy z niego wysiada.

Problemy kadrowe na kolei są coraz większe.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker