Drogi I mosty

Do 2030 roku ma powstać w Polsce 100 obwodnic

W sobotę Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło plan budowy 100 obwodnic, które mają powstać w ciągu 10 lat, a finansowane mają być z Krajowego Funduszu Drogowego.

Wśród pierwszych zrealizowanych inwestycji będą obwodnice wokół Strzelec Krajeńskich (droga krajowa 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31), na które przetargi zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.

Obecnie Program Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km, a ich koszt ma wynieść 11,3 mld złotych.

Budowa obwodnic ma przyczynić się do poprawy płynności ruchu, zwiększyć bezpieczeństwo oraz zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i hałas w miastach.

„Poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju regionów i całego kraju przez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług” – zapowiada ministerstwo.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział na sobotniej konferencji, że sprawność w budowaniu obwodnic będzie w dużej mierze zależeć od współpracy z samorządami, z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a także od braku odwołań w stosunku do podejmowanych w związku z budową decyzji środowiskowych.  

W sumie budowa 100 obwodnic ma kosztować 28 mld złotych.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker