Motoryzacja

Holden odejdzie w niepamięć. To koniec australijskiej marki

Koncern General Motors ogłosił, że zakończy swoją działalność w Australii i Nowej Zelandii, czego skutkiem będzie definitywne zniknięcie z rynku marki Holden.

Holden, czyli australijski odpowiednik Opla. definitywnie zniknie z rynku

Holden to australijski odpowiednik Opla i Chevroleta wyposażony w nieco mocniejsze silniki, jednak w dużej mierze opierający się na podzespołach z dwóch wspomnianych marek. Wycofanie się GM z australijskiego i nowozelandzkiego rynku de facto sprawia, że marka, która istniała od 1856 roku zniknie z rynku.  

Posunięcie to wywołało gniew w Australii, gdzie GM Holden od dawna plasuje się wśród najlepiej sprzedających się aut w kraju. Holden w Australii ma długą tradycję produkcji samochodów, która sięga 1948 roku. Niemniej jednak ostatnie samochody produkcji australijskiej zjechały z taśm w 2017 roku.

Zobacz także: Do sprzedaży trafia Toyota GR Supra z nowym silnikiem

Posunięcia te przyspieszą wycofywanie się GM z nierentownych rynków, czyniąc firmę  bardziej zależną od Stanów Zjednoczonych, Chin, Ameryki Łacińskiej i Korei Południowej.

Koncern General Motors konsekwentnie wycofuje się z Azji

Prezes General Motors Mary Barra powiedziała, że koncern chce się skupiać na rynkach, gdzie ma opracowane odpowiednie strategie, które pozwolą osiągnąć solidne zyski i priorytetowo traktować globalne inwestycje m.in. w elektromobilność.

Ostatnie zmiany to kontynuacja wycofywania się GM z Azji, które rozpoczęło się w 2015 r., kiedy to spółka ogłosiła, że przestanie produkować samochody marki GM w Indonezji. W Australii i Nowej Zelandii likwidacji zostanie poddanych około 600 miejsc pracy.

Zobacz także: General Motors wyprodukuje elektryczne samochody dostawcze!

Australijski premier Scott Morrison powiedział w poniedziałek, że był rozczarowany i zły na tę decyzję, choć nie był zaskoczony dodając, że australijscy podatnicy zainwestowali w firmę dużo pieniędzy.

W 2017 r. GM sprzedał europejskie spółki Opel i Vauxhall GM Grupie PSA. Ponadto koncern opuścił RPA oraz inne rynki afrykańskie, a także podjął decyzję o wycofaniu się z Wietnamu, Indonezji i Indii.

Opel Astra? Zawsze na poprawę humoru

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker