Polska

Duże złoża miedzi i srebra odkryli w Polsce Kanadyjczycy

Odkryto nowe złoża miedzi i srebra w Polsce, a dokładniej w województwie małopolskim. Wartość złóż jest szacowana na 60 mld dolarów. W sumie jest to 848 mln ton rudy miedzi i srebra, 11 mln ton miedzi i 36 tysięcy ton srebra.

Kanadyjczycy odkryli złoża miedzi i srebra odkryli w Polsce

Złoża miedzi i srebra w Polsce zostały odkryte przez Kanadyjczyków, jednak Polacy również mają na nie ochotę. Złoża odkryto w okolicach Nowej Soli i Zielonej Góry. Szacunkowa ich wartość to 60 mld dolarów. Profesor Stanisław Speczik, dyrektor generalny Miedzi Copper Corp (firmy, która odkryła złoża) szacuje, że dzięki wydobyciu złóż do budżetu trafiałoby ponad 1 mld złotych rocznie, a kopalnia dałaby 8600 miejsc pracy.

Zobacz także: Złoża siarki w Polsce: Wydobycie siarki w Polsce drastycznie spadło na przestrzeni lat

Problemem, który może cały proces wydłużyć, jest fakt, że złoża znaleźli Kanadyjczycy. Polskie władze mogą się nie zgodzić na nadanie koncesji firmie, która byłaby bezpośrednim konkurentem dla polskiego giganta KGHM Polska Miedź.

Czy pieniądze pójdą za ocean?

„Kasa nie pójdzie za żaden ocean dlatego, że takie jest polskie prawo. Wszystkie złoża są własnością państwa. Myśmy to złoże odkryli, udokumentowali, ale to złoże jest własnością państwa. My dostajemy jedynie koncesję na wydobycie” – wyjaśnia profesor Stanisław Speczik portalowi tvn24.pl

Zobacz także: Katar uzyska 126 mln ton LNG rocznie. Pomogą w tym gazowce z Korei

Po stronie rządowej nie padły jednak jeszcze żadne deklaracje, które jasno by określały, czy Kanadyjczycy dostaną zgodę na wydobycie.

Istotny jest też czynnik środowiskowy i ekonomiczny. KGHM swoje złoża eksploatuje na głębokości około 1200 metrów pod ziemią. Natomiast złoża odkryte przez Kanadyjczyków znajdują się na głębokości od 1700 do 2200 metrów poniżej poziomu gruntu. To oznacza pracę przy temperaturze około 60-70 stopni i zastosowanie odpowiednich maszyn, co znacznie może wpłynąć rentowność inwestycji. Co ciekawe informacje o dużych złożach w okolicach Nowej Soli pojawiały się już w latach 50. XX wieku.

https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/09/05/czy-polska-posiada-duzo-uranu-o-zlozach-i-oplacalnosci-wydobycia/

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker