Polska

Prezydent chciałby w Polsce toru Formuły 1

Prezydent Andrzej Duda obecny na prezentacji zespołu Formuły 1 Alfa Romeo Racing Team w siedzibie PKN Orlen zauważył, że należy zacząć myśleć nad torem wyścigowym w Polsce.

„Węgrzy mają swój Hungarouring. Byłbym za tym, aby rozpocząć dyskusję, by Polska też miała taki swój tor” – powiedział Andrzej Duda.

Pomijając kwestię życzeniową należałoby zapytać ile taki tor może kosztować? Wydawać się może, że to stosunkowo prosta i tania inwestycja, wszak polega na wylaniu asfaltu. Jak się okazuje wcale tak nie jest. Według wyliczeń portalu Formula Money, koszt budowy toru Formuły 1 to około 270 mln dolarów. Przeliczając na polskie to około 1 miliarda złotych. Do tego trzeba doliczyć roczny koszt utrzymania obiektu, który wynosi około 19 mln dolarów. Aby pokazać jaka to kwota, należy przleiczyć to na mniejsze interwały. 19 mln dolarów rocznie to około 1,5 mln dolarów miesięcznie, czyli jakieś 400 tys. dolarów tygodniowo. Oznacza to, że dzienny koszt utrzymania toru to jakieś 55 tys. dolarów, czyli około 200 tys. złotych.

formula 1

Do tego dochodzi opłata licencyjna, która waha się od 30 do 50 mln dolarów w zależności od długości trwania umowy. Opłata na 10 lat to koszt około 400 mln dolarów.

Oczywiście można próbować stworzyć tor uliczny choćby taki jak jest w Monaco. Wymaga to jednak posiadania bardzo równej nawierzchni. Warto wiedzieć, ze bolidy F1 są znacznie bardziej czułe na nierówną drogę i to co w aucie użytkowym wydaje nam się drogą gładką jak stół, w bolidzie F1 wcale nie musi takie być. Niemniej jednak oszczędza się na budowie toru, ale nie na samej infrastrukturze i zapleczu osobowym. Wylicza się, że koszt organizacji jednego wyścigu to około 40 – 60 mln dolarów. Czy to się opłaca? Nie wiem, ale wolałbym by państwo nie wydawało zbyt wiele na organizację tego typu wydarzeń.

Obecnie w Polsce jednym z najlepszych torów do ścigania się jest Tor Poznań, jednak jak podają specjaliści, bardzo daleko mu do standardów F1.

Andrzej Banaszak

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Polecane artykuły

Back to top button