Uncategorized

MFW planuje obcięcie prognoz. Koronawirus wpłynie na globalny wzrost gospodarczy

Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice poinformował,  że koronawirus będzie miał poważny wpływ na globalny wzrost gospodarczy. W związku z tym MFW obniży swoje prognozy.

To jedyna i dość enigmatyczna informacja jaką podał rzecznik nie rozjaśniając więcej szczegółów. Pierwsze prognozy mają być opublikowane w kwietniu. Dotychczas dane MFW były coraz gorsze.

Jeszcze w kwietniu 2019 roku instytucja przewidywała, że globalny wzrost gospodarczy w 2020 roku wyniesie 3,6 proc. Gospodarki rozwinięte miały się rozwijać w tempie 1,7 proc., natomiast rozwijające w tempie 4,8 proc.

Kolejne wydanie raportu World Economic Outlook już nie przedstawiało aż tak optymistycznych prognoz. W październiku MFW przewidywało, że globalny wzrost wyniesie 3,4 proc., czyli o 0,2 p. proc. mniej niż sądzono pół roku wcześniej. Wzrost w gospodarkach rozwiniętych w stosunku do kwietnia miał pozostać bez zmian i wynieść 1,7 proc. Niższa natomiast miała być dynamika wzrostu gospodarczego w gospodarkach rozwijających się – spadła z 4,8 proc. do 4,6 proc.

Trudno przypuszczać jaka głęboka będzie obniżka prognoz w kwietniu, jednak w kategoriach pewności należy oczekiwać obniżki zarówno dla rynków rozwiniętych jak i rozwijających się. Wiele firm z krajów rozwiniętych straciło dostawy z fabryk i od podwykonawców zlokalizowanych na terenie Chin, gdzie wybuchła epidemia. Globalne łańcuchy dostaw zostały przerwane lub mocno nadszarpnięte w związku z tym wiele państw odczuje tego konsekwencje. W dużej mierze problemy mogą odczuć potęgi motoryzacyjne jak Niemcy i Japonia, które eksportują znacznie mniej pojazdów ze względu na załamanie sprzedaży aut w Chinach. Bardzo mocno ucierpią też kraje turystyczne, gdyż w obawie przed wirusem ruch turystyczny z pewnością z maleje. W szczególnie złej sytuacji mogą być Włochy, które i bez koronawirusa były na skraju recesji. Teraz jednak należy oczekiwać, że zła sytuacja w Chinach oraz duże ognisko wirusa na Półwyspie Apenińskim bardzo negatywnie wpłyną na włoską gospodarkę.

Ponadto spowolnienie w krajach bogatych i w Chinach z pewnością przełoży się na inne gospodarki, w dużej mierze azjatyckie, gdzie zlokalizowane są firmy będące podwykonawcami dla firm zachodnich. Skutki koronawirusy odczuje z pewnością Europa Środkowo-Wschodnia, jednak w obecnej sytuacji trudno prognozować jak duże to mogą być zmiany.    

Filip Lamański

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker