Finanse

Płatności zbliżeniowe do 100 zł bez PIN jeszcze w tym tygodniu

Jeszcze w tym tygodniu posiadacze kart Visa i MasterCard będą mogli płacić zbliżeniowo do 100 zł bez używaniu kodu PIN.

Pierwszy o zmianie poinformował MasterCard, który zapowiedział, że od północy z piątku na sobotę w życie wejdzie nowy limit transakcji przy których nie będziemy musieli używać kodu PIN płacąc zbliżeniowo. Dotychczas było to 50 zł, od soboty będzie to już 100 zł. Podobną informację podała VISA, która limit zwiększy już w czwartek.

W Polsce zdecydowana większość terminali jest dostosowana do płacenia zbliżeniowo, jednak będą one musiały zostać zaktualizowane tak by akceptować nowy limit transakcji. Dlatego ważne jest, żeby agenci rozliczeniowi działający w Polsce, czyli e-Service, e-Card, First Data Polska, Elavon oraz Pekao dostosowali swoje terminale do nowych zasad.

Zmiany są efektem pisma wysłanego 11 marca przez KNF do wydawców kart płatniczych, w którym urząd sugerował zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez używania PIN. Decyzja jest podyktowana szybko rozwijającą się epidemią koronawirusa. Zwiększenie limitu znacznie miałoby ograniczyć kontakt rąk z terminalem, co ograniczyłoby rozprzestrzenianie się wirusa.

Z danych organizacji płatniczych wynika, że w Polsce 86 proc. transakcji kartami płatniczymi nie przekracza kwoty 100 zł. Oznacza to, że wprowadzenie nowego limitu może znacznie ograniczyć roznoszenie się wirusa.  

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker