Polska

Warszawa jednym z najbogatszych regionów w UE. Lubelskie wręcz przeciwnie

W 2018 r. regionalny PKB na mieszkańca, wyrażony w standardzie siły nabywczej (PPS), wahał się od 30 proc. średniej Unii Europejskiej na Majocie, zamorskim regionie Francji, do 263 proc. w Luksemburgu.

Jak pokazuje poniższy wykres, istnieją znaczne różnice zarówno między państwami członkowskimi UE, jak i wewnątrz nich. Informacje te pochodzą z danych opublikowanych przez Eurostat.

gdp per capita pps

Wiodącymi regionami w rankingu regionalnego PKB per capita w 2018 r., po Luksemburgu (263 proc. średniej UE), były: region Południowy (225 proc.), Wschodni i Środkowy (210 proc.) w Irlandii, Bruksela (203 proc.) w Belgii, Hamburg w Niemczech (197 proc.) oraz Praga w Czechach (192 proc.). 39 regionów UE o PKB per capita równym lub przekraczającym 128 proc. średniej UE stanowi 20 proc. populacji UE i 32 proc. PKB UE w PPS.

Dla kontrastu, po francuskiej Majocie (30 proc. średniej UE), najniżej w rankingu znalazły się trzy regiony Bułgarii: północno-zachodni (34 proc.), północno-środkowy (35 proc.) i południowo-środkowy (36 proc.). W przypadku Majotty niski PKB per capita wynika głównie z czynników demograficznych, ponieważ 42 proc. ludności ma mniej niż 15 lat.

57 regionów UE o PKB per capita równym lub niższym niż 67 proc. średniej UE stanowi 21 proc. ludności UE i 12 proc. PKB UE w PPS. 

Pozostałe trzy grupy regionów przedstawione na mapie, o PKB na mieszkańca wynoszącym od 105 do 127, 84 do 104 i 68 do 83 średniej UE, stanowią odpowiednio 25 proc., 18 proc. i 14 proc. PKB UE w PPS.

Polska daleko na tle UE

W Polsce bezapelacyjnie pod względem PPS lideruje region Warszawski stołeczny. PKB per capita PPS wynosi 156 proc. średniej, co plasuje go w europejskiej czołówce. Dla porównania region Mazowiecki regionalny to zaledwie 60 proc. średniej UE. Ta statystyka pokazuje jak mocno  Warszawa „wysysała” resztę województwa ze środków.

Drugim regionem z najwyższym PKB per capita jest województwo dolnośląskie, gdzie PKB per capita PPS wynosi 78 proc. Tuż za nim jest wielkopolskie z rezultatem 76 proc. PKB per capita PPS. Na czwartym miejscu znajduje się województwo śląskie z rezultatem na poziomie 76 proc. średniej UE.

Na drugim końcu zestawienia jest województwo lubelskie gdzie PKB per capita PPS wynosi 48 proc. średniej UE. Nieznacznie lepiej jest w warmińsko-mazurskim (49 proc.), a kolejne miejsca zajmują województwa podkarpackie, podlaskie (oba 50 proc. średniej) oraz świętokrzyskie (51 proc.).

PKB per capita PPS w Polsce to 71 proc. średniej UE. Pod tym względem plasujemy się pod koniec unijnej stawki. Polska osiągnęła lepszy rezultat niż Bułgaria (51 proc.), Chorwacja (63 proc.), Rumunia (66 proc.) oraz Grecja (69 proc.) i identyczny wynik jak Węgry.    

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Polecane artykuły

Back to top button