Drogi I mosty

Nie będzie trzeciego pasa na A4 między Krakowem a Katowicami

Autostrada A4 nie będzie miała trzeciego pasa, ani na całej długości, ani na odcinku Mysłowice – Katowice. Zarządca nie dogadał się w tej kwestii z rządem.

Trzeci pas na 60 kilometrowym odcinku A4 z Krakowa na Śląsk jest konieczny, o czym mówi się już od wielu lat. Wiadomo jednak, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza odcinkiem oraz rząd nie doszli do porozumienia w tej kwestii. Kością niezgody była konieczność przedłużenia koncesji na użytkowanie drogi.

Stalexport otrzymało koncesję na użytkowanie w 1997 roku na 30 lat. Oznacza to, że kończy się ona w 2027 roku. Rząd nie zgodził się na przedłużenie koncesji w wyniku czego plan rozbudowy autostrady upadł i przez najbliższe siedem lat A4 będzie nieposzerzona.

Po nieudanych negocjacjach z rządem pojawiła się kolejna propozycja. Stalexport chce pobudować na odcinku 10 kilometrów z Mysłowic do Katowic trzeci pas. Co ciekawe, pas miałby być pobudowany tylko w kierunku do Katowic, gdzie jest największy ruch. W ciągu doby na tym odcinku przejeżdża 70 tys. pojazdów. Inwestycja miałaby zostać sfinansowana w pełni przez Stalexport i z tego co wiadomo w grę nie wchodzi przedłużenie koncesji.

Strona rządowa miała spotkać się z zarządcą by to przedyskutować jednak koronawirus pokrzyżował plany i do spotkania na razie nie dojdzie. Wiadomo jednak, że ministerstwo nie zgadza się na takie rozwiązanie twierdząc, że to bez sensu by pas powstawał tylko w jedną stronę.   

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker