Finanse

Na rynkach lała się krew, a złoty najsłabszy od lat

Dzisiejszy dzień na rynkach był kontynuacją spadków, co sprawia, że fatalna sytuacja europejskich i światowych giełd się pogłębia.

Sytuacja na Giełdzie Papierów Wartościowych nie ulega poprawie, a wręcz przeciwnie. WIG zniżkował dzisiaj o 4,73 proc. Z kolei WIG20 spadł aż o 5,57 proc. Niewiele lepiej radziły sobie indeksy mniejszych spółek. MWIG40 zanurkował 3,13 proc., a sWIG80 o 2,27 proc.

Żadna ze spółek w WIG20 nie zaliczyła dziś wzrostu. Najlepiej radził sobie CD Projekt, którego wartość spadła o 0,49 proc. Z kolei w dół indeks blue chipów ciągnęły banki. Santander zniżkował o 12,06 proc., a mBank o 9,82 proc. Niewiele lepiej radziły sobie CCC oraz Orange, które zniżkowały o ponad 9 proc.

Powodem spadków w sektorze bankowym była informacja, że UOKiK chce zawieszenia spłat kredytów nawet na rok. Jak na razie jest to tylko propozycja.

Zniżki również na europejskich giełdach

Nie tylko polska giełda zaliczyła zły dzień, zniżkowały wszystkie większe giełdy. Niemiecki DAX spadł o 2,1 proc., francuski CAC o 3,32 proc., a brytyjski FTSE o 3,79 proc.

Najgorzej w Europie radziła sobie giełda w Atenach, która zaliczyła 6,95 proc. spadek wartości. Z kolei zdecydowanie najlepiej wyglądała praska giełda, która zakończyła dzień tylko minimalnie poniżej zera – spadek wyniósł 0,07 proc.

Daleki Wschód najlepiej

Nieco lepiej wyglądała sytuacja na Dalekim Wschodzie. Japoński NIKKEI zanotował wzrost na poziomie 2,02 proc., a szanghajski BSHARE urósł o 0,18 proc. Wyraźnie gorzej radził sobie hongkoński HANGSENG, który stracił na wartości 4,86 proc.

Ameryka na czerwono

W momencie pisania tekstu na amerykańskim parkiecie trwa jeszcze sesja. Jednak stan na godzinę 20:50 pokazuje, że za Oceanem również nie jest kolorowo. Dow Jones Industrial traci na wartości 2,93 proc., NASDAQ 0,90 proc., a SP500 3,17 proc.

Złoty najsłabszy od lat

Jeszcze ciekawiej jest na FOREXIE. Złoty przekroczył wobec euro granice 4,6 zł, co oznacza, że to najwyższa wartość euro wycenianego PLN od 2010 roku. Z kolei wycena dolara zbliżyła się do poziomu 4,29 zł.

W fatalnej sytuacji są frankowicze. Kurs franka zbliża się właśnie do 4,36 i jest to jeden z najwyższych poziomów w historii notowań tej waluty. Jedyną walutą wobec której złoty jest stabilny jest funt. Notowania GBP/PLN od kilkunastu dni poruszają się w przedziale 4,90 – 5,00 zł.   

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker