Finanse

Amazon nie płaci podatków i prosi społeczeństwo o pomoc

Prezes Amazona Jeff Bezos prosi społeczeństwo o datki na podstawowe wsparcie dla swoich 800 000 pracowników, którzy cierpią z powodu ubóstwa w następstwie pandemii COVID-19. Robi to, mimo tego, że Amazon nie płaci podatków. 

Bezos urchomił Fundusz Pomocy Amazon

Bezos podał do informacji:

Uruchamiamy Fundusz Pomocy Amazon z początkowym wkładem w wysokości 25 milionów dolarów, którego celem jest wspieranie naszych niezależnych partnerów w zakresie usług dostawczych i ich kierowców, uczestników Amazon Flex oraz pracowników sezonowych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w tym trudnym okresie”.

Zobacz także: Jak wysokie są podatki w USA i od czego zależą?

Fundusz będzie również wspierał zarówno pracowników, jak i wykonawców na całym świecie, którzy borykają się z trudnościami ekonomicznymi w związku z klęskami żywiołowymi lub nieprzewidzianymi okolicznościami. Osoby, które się do tego kwalifikują, mogą ubiegać się o dotację w wysokości do 5000 dolarów.

Nigdy nie byłem bardziej dumny z naszych zespołów na całym świecie. Ludzie wspierają siebie nawzajem, dbają o siebie i innych, a jednocześnie robią to, co robimy najlepiej, czyli obsługują klientów” – powiedziała Beth Galetti, starszy wiceprezes ds. zasobów ludzkich w Amazonii.

Sytuacja, w której człowiek z majątkiem wartym ponad 100 miliardów dolarów, zarabiający średnio 230 000 dolarów na minutę, nawołuje społeczeństwo do pomocy swoim zubożałym pracownikom, nie została dobrze przyjęty przez społeczeństwo.

Sam Amazon jest wart ponad 1 bilion dolarów, a niektórzy uważają, że Bezos jest w lepszej sytuacji ekonomicznej niż ludzie dotknięci ekonomicznie pandemią COVID-19. Dlatego wiele osób twierdzi, że bez problemu Amazon mógłby sam pomóc swoim własnym pracownikom. Co więcej, firma jest regularnie przedstawiana jako zły pracodawca. Media regularnie donoszą, że pracownicy są zmuszani do rezygnacji z przerw, wielu pracowników magazynów firmowych jest skutecznie zmuszanych do noszenia pieluch podczas swoich zmian, a ponadto ciągle kontroluje się ich pod względem przebytej drogi w czasie pracy. Na początku epidemii COVID-19 pracownicy donosili również, że trudno było uzyskać w magazynach Amazona dostęp do mydła.

Zobacz także: Amazon Europe unika podatku dochodowego od sprzedaży

Amazon nie płaci podatków, a Jeff Bezos prosi społeczeństwo o pomoc

Jedni uznają, że działania Bezosa to po prostu biznes, inni powiedzą, że jest to bezwstydne zachowanie. Fakty są jednak takie, że szef firmy, która zanotowała w 2018 roku 11,2 mld dolarów zysku przed opodatkowaniem i nie zapłaciła ani centa podatku federalnego, prosi społeczeństwo o wsparcie dla swoich pracowników. Warto zwrócić uwagę, że podatek federalny dla przedsiębiorstw wynosi 21 proc. Oznacza to, że do kasy federalnej powinno trafić 2,35 mld dolarów, a nie trafił ani cent. Taki stan rzeczy jest wyjaśniany zmianami podatkowymi wprowadzonymi przez Donalda Trumpa, który obniżył podatek dla korporacji z 35 proc. do 21 proc.

Nie zmienia to jednak faktu, że gdyby podzielić wspomniane 2,35 mld dolarów przez 5 tys. dolarów, czyli maksymalną zapomogę, jaką mogą uzyskać pracownicy, to okazałoby się, że za niezapłacony podatek można sfinansować pomoc dla 470 tys. pracowników.

Andrzej Banaszak

Kolejna afera w Amazonie. Pracownicy byli zwalniani przez błąd systemu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker