Motoryzacja

Epidemia obniżyła ruch samochodowy nawet o 55 proc.

Od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę, o tyle zmalał ruch na drogach krajowych pomiędzy 16 a 22 marca w porównaniu do początku tego miesiąca. Takie dane płyną ze stanowisk automatycznego pomiaru ruchu na drogach w zarządzie GDDKiA.

W związku ze spadkami natężenia ruchu, wynikającymi z rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, GDDKiA przesunęła na późniejszy termin drugi pomiar ruchu w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020 (GPR2020).

„Wykorzystując informacje, jakie docierają do nas ze stacji ciągłych pomiarów ruchu, stanowisk preselekcji wagowej oraz z bramownic kontrolnych systemu viaTOLL, porównaliśmy dane z tygodnia 16-22 marca z tygodniem 2-8 marca. Wykorzystaliśmy dane z 87 różnych stanowisk pomiarowych” – podaje GDDKiA.

gddkia1

Jak widać ruch w tygodniu 16-22 marca w porównaniu z tygodniem (2-8 marca), czyli tygodniu obowiązywania sytuacji epidemicznej w porównaniu z tygodniem sprzed niej, spadł o ok. 30 proc, a w weekend ok. 50 proc.

Największe spadki pod względem ilościowym odnotowano w niedzielę na następujących stanowiskach pomiarowych (różnica między 22 a 8 marca): 

gddkia2

„Odwołany pomiar z 17 marca (z terminami rezerwowymi 24 lub 31 marca) planujemy powtórzyć 3 listopada (terminy rezerwowe to 17 i 24 listopada). Pod względem wielkości ruchu i jego rozkładów, jest to okres podobny do marcowego. Śledzimy na bieżąco sytuację i w razie potrzeby będziemy podejmować dalsze działania. Zdajemy sobie sprawę, że obecny ruch jest nie tylko mniejszy, ale też zupełnie inne są jego rozkłady dobowe, kierunki przemieszczania oraz zupełnie inne motywacje podróżnych” – możemy przeczytać w informacji GDDKiA

Drogowcy nie planują odwoływania żadnego z dni pomiarowych GPR 2020, a w razie potrzeby będą zmieniać ich terminy. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, rozważone zostanie wykonanie części pomiarów w 2021 roku.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Polecane artykuły

Back to top button