Polska

Fitch prognozuje dla Polski deficyt finansów publicznych na poziomie 5 proc.

W piątek agencja ratingowa Fitch potwierdziła długoterminowy rating dla polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Jednocześnie analitycy podają, że tymczasowa regulacja fiskalna związana z walką ze skutkami koronawirusa nie będzie wpływać na dalsze prognozy.

Kilka dni temu Fitch obciął bardzo mocno prognozy dla polskiego PKB ze względu na załamanie się światowego gospodarki w skutek pandemii COVID-19. Analitycy podają jednak, że złamanie dotychczasowych reguł fiskalnych, ze względu na nadzwyczajny charakter obecnej sytuacji, nie będzie wpływać na dalsze oceny.

Fitch wskazuje, że Polska może wyjść relatywnie dobrze na pandemii koronawirusa. Mamy zdywersyfikowaną, stosunkowo zamkniętą gospodarkę, sektor turystyczny nie ma istotnego znaczenia, a ponadto Polska jest eksporterem netto.

Zdaniem analityków stymulacja fiskalna doprowadzi w tym roku do wzrostu deficytu sektora finansów publicznych do 5 proc. PKB. Z kolei w przyszłym roku ma to być 3,3 proc. PKB.

Agencja ratingowa widzi zarówno pozytywne jak i negatywne skutki prowadzonych działań, jednak zwraca uwagę, że wiele będzie zależeć od czasu trwania epidemii.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker