Uncategorized

Singapur może odnotować największe załamanie gospodarcze w historii

Koronawirus dewastuje globalną gospodarkę, co pokazują kolejne dane płynące z różnych zakątków świata. Najnowsze, szybkie odczyty PKB w Singapurze za I kwartał mówią o spadku na poziomie 10,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

PKB Singapuru w I kwartale w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego spadł o 10,6 proc. Są to wyjątkowo depresyjne dane mając na uwadze fakt, że Singapur stosunkowo dobrze radził sobie w walce z koronawirusem. Miasto-państwo funkcjonowało sprawnie. Szkoły, centra handlowe, czy też urzędy były otwarte w związku z tym gospodarka działała w miarę sprawnie. Skąd w takim razie tak duży spadek?

Gospodarka Singapuru jest w znacznej mierze oparta o turystykę i handel międzynarodowy. Ruch turystyczny z powodu pandemii zmalał praktycznie do zera, co też widać w statystykach ruchu lotniczego. W wyniku czego Singapur stracił dużą część swoich dochodów. Ponadto Singapur jest jednym z najważniejszych hubów transportowych na świecie. Lotnisko Changi praktycznie nie funkcjonuje. Z kolei port w Singapurze, który jest drugim największym portem kontenerowym na świecie, bardzo mocno ograniczył swoją działalność.

W tej sytuacji Singapur stracił swój największy atut, czyli kontrolę nad przepływem ludzi, towarów i kapitału, co istotnie wpływa na sytuację gospodarczą tego azjatyckiego państwa.

Prognozy mówią o tegorocznym spadku PKB na poziomie od 1 do 4 proc. Gdyby gospodarka faktycznie skurczyła się o 4 proc., to wówczas byłby to najgorszy rok w 55 letniej historii tego państwa.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker