GospodarkaPolska

Fundacja Instrat proponuje potrzebne cyfrowe przepisy

Fundacja Instrat w partnerstwie z ekspertami branży cyfrowej rozpoczyna rozmowy na temat Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej. Koalicja zaproponuje przepisy, które ochronią̨ polskich obywateli oraz gospodarkę przed nieuczciwymi praktykami globalnych platform cyfrowych. Inicjatorzy podkreślają konieczność edukowania rządzących o wyzwaniach gospodarki cyfrowej.

Fundacja Instrat zachęca rząd do wprowadzenia nowych cyfrowych przepisów

Koalicja, którą tworzą osoby i organizacje specjalizujący się w branży cyfrowej, zachęca rząd do zdecydowanych działań na rzecz do uszczelnienia systemu podatkowego o wpływy cyfrowych korporacji, poszerzenia kompetencji UOKiK oraz zapewnienia skutecznej ochrony prawnej użytkownikom.

Zobacz także: Polska suwerenna cyfrowo, czyli czas na zmiany!

Jak podaje Jan J. Zygmuntowski, prezes Instratu — Nie ma powodu, by Mateusz Morawiecki oglądał się na Komisję Europejską w sprawie wprowadzenia adekwatnych regulacji. Czas, by rząd ukrócił naruszenia globalnych gigantów w zakresie podatków, nierównego traktowania polskich konsumentów i dostępu do danych.

Z tego też powodu powstała propozycja Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej, która zawiera siedem głównych postulatów niezbędnych do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa gospodarczego. Wśród proponowanych działań autorzy wskazują na potrzebę uszczelnienia podatków o wpływy cyfrowych korporacji czy konieczność zapewnienia ochrony prawnej konsumentom oszukanym przez sprzedawców na platformach cyfrowych spoza UE. Postulaty skupiają się też na wzmocnieniu cyfrowych kompetencji prezesa UOKiK oraz ochronie polskiego rynku mieszkaniowego. Cyfrowi giganci mają być bardziej transparentni i otwierać dostęp do danych, aby polscy innowatorzy mogli tworzyć nowe technologie.

Dobre i spójne regulacje cyfrowe są w Polsce potrzebne

W kolejnych miesiącach koalicja ma pracować nad dokładnym zakresem Karty i edukować rządzących w zakresie dostosowania regulacji prawnych do wyzwań gospodarki cyfrowej. Kluczowe jest uświadamianie decydentów, jak preferencyjne traktowanie globalnych cyfrowych gigantów przekłada się na negatywne konsekwencje dla jakości życia i zarobków przeciętnych Polaków — małych i średnich sklepikarzy, pracowników czy użytkowników mediów społecznościowych.

Zobacz także: Maersk wprowadza nowe narzędzie cyfrowe do śledzenia emisji CO2

„Dobre i spójne regulacje cyfrowe są w Polsce potrzebne. Rosnące znaczenie cyfryzacji oraz coraz większy wpływ cyfrowych gigantów na rynek i społeczeństwo wymaga konkretnych działań” – ocenia Filip Lamański, redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy.

„W tak trudnych ekonomicznie czasach rząd powinien skupić się na promowaniu dojrzałych regulacji cyfrowych chroniących przedsiębiorców przed globalnymi graczami spoza Unii Europejskiej, którzy nie płacą równych podatków i nieuczciwie konkurują. Nadmierna pozycja rynkowa firm nie stawia ich ponad prawem. Polska ma duże możliwości działania i chcemy o tym przypominać” — mówi Jan J. Zygmuntowski, prezes Instratu.

Koalicja zaprasza do konsultacji podmioty publiczne, w tym rządowe, oraz organizacje trzeciego sektora. Więcej informacji można znaleźć na stronie WWW: http://www.cyfrowasuwerennosc.pl oraz Twitterze: @KartaCyfrowa

źródło: PAP

Big Tech budują globalny, cyfrowy monopol

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker