Polska

Inflacja nie odpuszcza. Ciągle wyraźnie powyżej celu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,6 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,5 proc. i towarów – o 3,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2 proc. (przy wzroście cen usług – o 0,3 proc. i towarów o 0,2 proc.).

W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 0,9 proc.), odzieży i obuwia (o 2,5 proc.) oraz mieszkania (o 0,4 proc.), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,20 p. proc., 0,12 p. proc. i 0,09 p. proc.

Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,5 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,9 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,24 p. proc. i 0,06 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 8,6 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 5,9 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,97 p. proc. i 1,42 p. proc.

Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,7 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc. i 0,09 p. proc.

GUS podaje jednocześnie, że zbieranie danych było znacznie utrudnione z powodu Covid-19. Z tego powodu ankieterzy musieli na różne sposoby zbierać dane, a momentami powoływać się na metodologię Eurostatu. Jednocześnie GUS zaznaczył, że braki w kwietniowych danych mogą być jeszcze większe.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Polecane artykuły

Back to top button