Polska

Inflacja nie odpuszcza. Ciągle wyraźnie powyżej celu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,6 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,5 proc. i towarów – o 3,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2 proc. (przy wzroście cen usług – o 0,3 proc. i towarów o 0,2 proc.).

W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 0,9 proc.), odzieży i obuwia (o 2,5 proc.) oraz mieszkania (o 0,4 proc.), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,20 p. proc., 0,12 p. proc. i 0,09 p. proc.

Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,5 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,9 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,24 p. proc. i 0,06 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 8,6 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 5,9 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,97 p. proc. i 1,42 p. proc.

Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,7 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc. i 0,09 p. proc.

GUS podaje jednocześnie, że zbieranie danych było znacznie utrudnione z powodu Covid-19. Z tego powodu ankieterzy musieli na różne sposoby zbierać dane, a momentami powoływać się na metodologię Eurostatu. Jednocześnie GUS zaznaczył, że braki w kwietniowych danych mogą być jeszcze większe.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker