AmerykiGospodarka

W USA liczba bezrobotnych w 21 dni wzrosła o 16 mln

Kolejki po zasiłek dla bezrobotnych kojarzą się z Hiszpanią, czy USA w dobie wielkiego kryzysu lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Obecnie można je zobaczyć na Florydzie. W USA liczba bezrobotnych w ciągu trzech tygodnia powiększyła ok. 16 mln bezrobotnych, w tym w ciągu ostatniego tygodnia aż 6 mln.

W USA liczba bezrobotnych powiększa się w bardzo szybkim tempie

Wcześniej tygodniowo składano nie więcej niż 200-300 tysięcy wniosków o zasiłek. Ostatnie trzy tygodnie to jednak drastyczny wzrost wniosków i obecnie liczba bezrobotnych w USA w przybliżeniu odpowiada sumie wszystkich zatrudnionych w Polsce. To porównanie obrazuje skalę problemu, z jakim boryka się amerykańska gospodarka.

Zobacz także: Władze Kalifornii zaniżały bezrobocie. Nie tylko one

Tak wielkich zwolnień rynek amerykański nie notował nawet po wspominanym wyżej krachu na Wall Street. Stopa bezrobocia w USA już osiągnęła 10%. Analitycy Goldman Sachs i Bank of America szacują, że do lata stopa bezrobocia osiągnie pułap 15%. Steven Mnuchin- sekretarz skarbu USA przewiduje tragiczniejszy scenariusz: według niego 50% Amerykanów zatrudnionych w średnich i małych biznesach straci pracę w najbliższych miesiącach. To ok. 20% wszystkich pracujących Amerykanów.

Sektorami najbardziej narażonymi na zwolnienia są sektor transportowy, hotelarski i turystyczny. W wyniku kwarantanny i praktycznego braku mobilności ludności najbardziej narażeni na zwolnienia są pracownicy linii lotniczych. Przykładowo skandynawskie linie lotnicze SAS zwolniły 90% pracowników. Amerykańskie linie lotnicze planują ograniczenie lotów krajowych o 40% – informuje Wall Street Journal. Liczba odpraw na amerykańskich lotniskach w stosunku do zeszłego roku spadła o 80%.

Zobacz także: Pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój logistyki E-commerce

Za kryzys odpowiada epidemia koronawirusa

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: głównym i nadrzędnym z nich jest epidemia koronawirusa, która zmusiła wiele firm w Stanach Zjednoczonych do wstrzymania produkcji. Drugą główną przyczyną takiego stanu rzeczy są obecnie bardzo korzystne dla rencistów kwoty zasiłku. Każdy zwolniony pracownik może liczyć na zasiłek wielkości 600$ miesięcznie przez 4 miesiące od zwolnienia. Tak wysokie renty dla bezrobotnych spowodowane są rządowym programem dofinansowań, który oprócz bezrobotnych obejmie również drobnych przedsiębiorców, czy lekarzy. Rząd USA na ten projekt przeznaczył sumę 2 bln. dolarów, czyli około 10% PKB USA.

Rekordowe bezrobocie będzie miało swoje skutki. Analitycy m.in. Goldman Sachs szacują, że w ciągu najbliższego roku czekają nas spadki produkcji na poziomie 30-50%. Globalny kryzys, jakiego jeszcze nie widziano, jest coraz bliżej – alarmuje szefowa MFW Kristina Gieorgiewa – a najbardziej niepokojąca jest szacowana długość kryzysu. Nie da się ukryć, że jest to największy i być może najdłuższy kryzys od czasu krachu na Wall Street.

Maciej Bylica

Liczba bezrobotnych w USA w miesiąc wzrosła o 21 mln!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker