AmerykiGospodarka

Liczba bezrobotnych w USA w miesiąc wzrosła o 21 mln!

W ciągu ostatniego miesiąca liczba bezrobotnych w USA wzrosła aż o 21 mln osób. To z kolei oznacza, że stopa bezrobocia w USA jest już w okolicach 13 proc.

Liczba bezrobotnych w USA w miesiąc wzrosła o 21 mln!

Ostatnie cztery tygodnie to prawdziwy pokaz tego, jak destrukcyjna dla gospodarek jest pandemia Covid-19. W zaledwie miesiąc w USA pracę straciło 21 mln Amerykanów, co oznacza, że każdego tygodnia przybywało średnio ponad 5 mln osób, które zgłaszały się po zasiłek. W normalnych warunkach takich osób w każdym tygodniu jest między 200 a 300 tys. To też pokazuje skalę załamania, o której mówimy.

Zobacz także: Różne sposoby na bezrobocie w pandemii

W statystykach, które przytaczamy, jest mowa o osobach, które zgłosiły się po zasiłek po raz pierwszy. To oznacza, że nie są one zdublowane z poprzednich tygodni. Tym samym w Wielki Tydzień przybyło 5,2 mln bezrobotnych, choć prognozy mówiły o 5,5 mln. Niemniej jednak w żaden sposób nie należy tego traktować w kategoriach dobrych informacji.

Liczba bezrobotnych w USA

„Kiedy wstrzymujesz gospodarkę, tak naprawdę gasisz światło w całym kraju. Poza sklepami spożywczymi i wszystkim, co można kupić w internecie, naprawdę niewiele się dzieje w życiu gospodarczym USA” – powiedział Joshua Shapiro, główny ekonomista USA.

Zobacz także: USA: Czołowy operator rurociągów w kraju ofiarą potężnego cyberataku

Bezrobocie w USA może przekroczyć 20 proc.

Wielu ekonomistów przekonuje, że bezrobocie w USA może przekroczyć 20 proc. To z kolei oznaczałoby, że byłaby to najwyższa stopa bezrobocia od czasów Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku.

Według prognoz Uniwersytetu Pensylwanii w tym miesiącu ponad 20 mln Amerykanów może stracić pracę. Mimo pakietu pomocowego przyjętego przez Kongres kraj czeka w tym kwartale największy spadek PKB od II wojny światowej.

Jeśli scenariusze naukowców z Pensylwanii się spełnią, to wówczas już za trzy tygodnie możemy przekroczyć poziom 20 proc. bezrobotnych, a do końca miesiąca stopa bezrobocia będzie wyraźnie ponad tym progiem.

Andrzej Banaszak

Władze Kalifornii zaniżały bezrobocie. Nie tylko one

Polecane artykuły

Back to top button