AmerykiGospodarka

Liczba bezrobotnych w USA w miesiąc wzrosła o 21 mln!

W ciągu ostatniego miesiąca liczba bezrobotnych w USA wzrosła aż o 21 mln osób. To z kolei oznacza, że stopa bezrobocia w USA jest już w okolicach 13 proc.

Liczba bezrobotnych w USA w miesiąc wzrosła o 21 mln!

Ostatnie cztery tygodnie to prawdziwy pokaz tego, jak destrukcyjna dla gospodarek jest pandemia Covid-19. W zaledwie miesiąc w USA pracę straciło 21 mln Amerykanów, co oznacza, że każdego tygodnia przybywało średnio ponad 5 mln osób, które zgłaszały się po zasiłek. W normalnych warunkach takich osób w każdym tygodniu jest między 200 a 300 tys. To też pokazuje skalę załamania, o której mówimy.

Zobacz także: Różne sposoby na bezrobocie w pandemii

W statystykach, które przytaczamy, jest mowa o osobach, które zgłosiły się po zasiłek po raz pierwszy. To oznacza, że nie są one zdublowane z poprzednich tygodni. Tym samym w Wielki Tydzień przybyło 5,2 mln bezrobotnych, choć prognozy mówiły o 5,5 mln. Niemniej jednak w żaden sposób nie należy tego traktować w kategoriach dobrych informacji.

Liczba bezrobotnych w USA

„Kiedy wstrzymujesz gospodarkę, tak naprawdę gasisz światło w całym kraju. Poza sklepami spożywczymi i wszystkim, co można kupić w internecie, naprawdę niewiele się dzieje w życiu gospodarczym USA” – powiedział Joshua Shapiro, główny ekonomista USA.

Zobacz także: USA: Czołowy operator rurociągów w kraju ofiarą potężnego cyberataku

Bezrobocie w USA może przekroczyć 20 proc.

Wielu ekonomistów przekonuje, że bezrobocie w USA może przekroczyć 20 proc. To z kolei oznaczałoby, że byłaby to najwyższa stopa bezrobocia od czasów Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku.

Według prognoz Uniwersytetu Pensylwanii w tym miesiącu ponad 20 mln Amerykanów może stracić pracę. Mimo pakietu pomocowego przyjętego przez Kongres kraj czeka w tym kwartale największy spadek PKB od II wojny światowej.

Jeśli scenariusze naukowców z Pensylwanii się spełnią, to wówczas już za trzy tygodnie możemy przekroczyć poziom 20 proc. bezrobotnych, a do końca miesiąca stopa bezrobocia będzie wyraźnie ponad tym progiem.

Andrzej Banaszak

Władze Kalifornii zaniżały bezrobocie. Nie tylko one

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker