Motoryzacja

W Szwecji służbę rozpoczęła gigantyczna karetka pogotowia na bazie ciężarówki

Karetka pogotowia powstała na bazie ciężarówki SCANIA to samochód, który mierzy 10 metrów długości i 3,5 metra wysokości. De facto karetka jest zarejestrowana jako autobus, ponieważ może przewozić więcej niż 9 osób.

Pod maską auta drzemie 13 litrowy silnik diesla, który napędza sześć cylindrów. Całkowita jego moc to 410 KM. Auto jest wyposażone m.in. w zestaw baterii, który pozwoli na 10 godzin pracy. W sumie auto może bez przerwy pracować przez 24 godziny zapewniając najlepsze warunki opieki.

Karetka jest przystosowana do przewozu osób kwalifikujących się jako najcięższe przypadki, a warunki, które może zagwarantować są identyczne jak te na oddziale intensywnej opieki medycznej.

„Transport pacjenta zawsze niesie ze sobą poważne ryzyko. Istotny jest nawet sposób, w jaki zespół porusza się wokół pacjenta, dlatego członkowie zespołu starają się pozostać zabezpieczeni pasami. Jeśli trzeba podjąć bardziej zaawansowane działania czy pomiary pojazd musi stanąć. Ambulans posiada silnik diesla i akumulatory zapewniające pracę przez 24 godziny. W przypadku awarii układu hydraulicznego, tylną windę załadunkową można obsługiwać ręcznie. Zapasy tlenu zwykłej karetki pogotowia wynoszą 1 tys. l tlenu, tymczasem w pojeździe pogotowia intensywnej terapii wynoszą 12 tys. litrów” – wyjaśnia Christian Strand ze szwedzkiego pogotowia.

Środek jest tak zaprojektowany, że pozwala na szybkie skonfigurowanie kabiny by najlepiej przypominała dany oddział szpitalny. Ponadto w pojeździe oprócz łóżek znajdzie się 9 miejsc siedzących dla zespołu medycznego. Stąd też pojazd jest zarejestrowany jako autobus.

Prace nad karetką trwały trzy lata i jest to trzeci tego typu pojazd we flocie pogotowia AISAB w Sztokholmie dokąd trafił.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker