Europa

Bułgaria w strefie euro? Kraj złożył oficjalnie dokumenty do EBC

Czy Bułgaria znajdzie się w strefie euro? Wiele na to wskazuje. Otóż kraj złożył oficjalnie dokumenty do Europejskiego Banku Centralnego w celu dołączenia do mechanizmu kursów walutowych ERM II. Ujawniła to rozmowa telefoniczna między premierem Bojko Borysowem a prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem.

Bułgaria przeszła do poczekali już w 2018 roku

Według bułgarskiego rządowego serwisu informacyjnego premier Borysow wyraził wdzięczność, że już w 2018 roku, podczas bułgarskiej prezydencji w Radzie UE, prezydent Macron poparł pomysł, by Bułgaria przeszła do tzw. poczekalni do strefy euro.

Zobacz także: Strefa euro potrzebuje publicznych inwestycji

„Liczymy na wasze poparcie dla ERM II po formalnym przekazaniu naszych dokumentów do EBC” – powiedział premier.

Wejście kraju do systemu ERM II wymaga od niego trzymanie kursu waluty krajowej w ryzach. Wahania kursu walutowego nie mogą być większe niż +/- 15% od przyjętego kursu odniesienia. Bułgaria wchodząc do ERM II musi spełnić również pozostałe kryteria, które wraz z ERM II są nazywane kryteriami konwergencji. Oprócz mechanizmu stabilizacji kursu walutowego zaliczają się do nich:

– kryterium stabilności cenowej. Inflacja nie może się różnić o więcej niż 1,5 punktu procentowego średniej inflacji trzech państw o najstabilniejszym poziomie cen

Zobacz także: Ceny frachtu biją kolejne rekordy. Tak drogo jeszcze nigdy nie było

– kryteria fiskalne. Deficyt budżetowy w danym roku nie może być wyższy niż 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może przekraczać poziomu 60 proc. PKB.

– kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa nie może się różnić o więcej niż 2 pkt proc. średniej stóp procentowych trzech państw o najniższej inflacji. Tzn., że do oceny brane są te same państwa co w kryterium stabilności cenowej. Do oceny wysokości stóp procentowych brane jest oprocentowanie obligacji skarbowych.

Bułgaria w strefie euro może znaleźć się już w 2022 roku

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Bułgaria wstąpi do unii walutowej w roku 2022. Wówczas stanie się dwudziestym pierwszym państwem członkowskim UE, które posiada wspólnotową walutę, gdyż prawdopodobnie wcześniej zrobi to Chorwacja, która już jest objęta mechanizmem ERM II. Poza euro zostanie tylko sześć krajów – Szwecja, Dania, Polska, Węgry, Czechy, i Rumunia. Niemniej jednak również kraj hrabiego Draculi jest zainteresowany wstąpieniem do eurozony.

Polska w strefie euro. Perspektywy przystąpienia w obliczu wojny [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker