Nieruchomości

Ciekawe trendy na rynku nieruchomości

Pomimo tego, iż kryzys wywołany pandemią ma całkiem inną genezę niż wszystkie krachy gospodarcze zeszłego stulecia, efekty wydają się bardziej dotkliwe niż w wypadku wcześniejszych załamań. Mowa tutaj o zamrożeniu całych sektorów gospodarki, na co zdecydował się niejeden rząd. Ludzie w trosce o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich zdają się szybko zmieniać swoje nawyki, adaptując się do nowej sytuacji. Zmiany te bezpośrednio znajdują odzwierciedlenie w kreowaniu nowej rzeczywistości. W tym artykule przedstawię trendy na rynku nieruchomości, które powstałe na skutek wybuchu pandemii koronawirusa. 

Ciekawe trendy na rynku nieruchomości: biurowce opustaszały, ale nadal się je buduje

Sektor nieruchomości mieszkaniowych jest jedną z kluczowych branż dla funkcjonowania społeczeństwa. Każdy z nas potrzebuje dachu nad głową, a dobro to nie ma substytutu. W internecie możemy natknąć się na liczne artykuły opisujące lub przewidujące dalszy wpływ obecnej sytuacji na ten segment rynku. Mało jednak mówi się o nieruchomościach biurowych.

Zobacz także: REIT-y korzystnie zmienią rynek inwestowania w nieruchomości w Polsce

Nałożone przez rząd restrykcje sprawiły, że wiele firm musiało ograniczyć korzystanie z powierzchni biurowych, wysyłając część pracowników do pracy zdalnej. Biurowce praktycznie opustoszały. Co natomiast się dzieje z aktualnie trwającymi budowami? Według raportu REDD za pierwszy kwartał br. 112 biurowców wciąż jest w budowie. Natomiast wczoraj, 5 maja, spółka LPP ukończyła budowę swojego nowego biurowca w Krakowie o łącznej powierzchni 9 tys. m2. Jak więc widzimy, inwestorzy nie wpadli w panikę, tylko konsekwentnie realizują swoje długoterminowe strategie związane z rozwojem powierzchni biurowych.

Kolejnym interesującym trendem jest wzrost zainteresowania działkami rekreacyjnymi wśród Polaków. Główny analityk w HRE Investments, Bartosz Turek, na podstawie analizy danych Google zauważył nagły wzrost wyszukiwań związanych z tego typu nieruchomościami. Można się domyślać, że przy obecnie panującej sytuacji Polacy szukają ustronnego miejsca, gdzie pandemia i rządowe restrykcje nie będą w stanie ich dosięgnąć.działki rekreacyjne

Zobacz także: Boom na rynku nieruchomości magazynowych!

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Australii i sytuacja na nim

Niezwykle ciekawa sytuacja ma miejsce na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Australii. Rosnące od 2013 roku ceny mieszkań zachęcały inwestorów do ich dalszego kupowania. Agresywne strategie banków, które na bardzo preferencyjnych warunkach udzielały kredytów hipotecznych, tylko dolewały oliwy do ognia. Spowodowało to przewartościowanie nieruchomości, jednak dzięki odpowiedniej polityce rządowej udało się zneutralizować powstanie bańki, co widzimy patrząc na przyhamowanie dynamiki cen, a nawet ich późniejszy spadek. Mimo delikatnego odbicia począwszy od trzeciego kwartału 2019 roku, sytuacja wciąż nie jest stabilna. Aktualnie w  wyniku częściowego zamrożenia gospodarki wiele osób spłacających kredyty hipoteczne znalazło się w trudnej sytuacji. Kredytobiorcy zgłaszają rosnące trudności w płatnościach rat, na co banki odpowiadają rozłożeniem spłat w czasie. Według szacunków Roy Morgan Research 27,4% Australijczyków doświadczy bezrobocia lub zatrudnienia poniżej kwalifikacji, co nie napawa optymizmem w kontekście przyszłości australijskiej gospodarki.

ceny australia

Więcej informacji na temat rynku nieruchomości uzyskają Państwo na wydarzeniu Real Estate Career Expo 2020, które odbędą się 20 maja br i na które serdecznie zapraszamy. Organizatorem wydarzenia jest Studenckie Koło Naukowe Inwestycji i Nieruchomości działające przy Szkole Głównej Handlowej.

Więcej szczegółów znajdą Państwo pod tym linkiem.

Jakub Wątor

Rynek deweloperski w Polsce i 5 trendów, które go odmienią

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker