Uncategorized

Arabia Saudyjska prowadzi niespotykaną politykę gospodarczą. W trakcie kryzysu podnosi podatki

Arabia Saudyjska coraz mocniej odczuwa skutki pandemii Covid-19. Szczególnie na płaszczyźnie finansów państwa, które w dużej mierze opierają się na eksporcie ropy. Załamanie sprzedaży skłoniło Arabów m.in. do drastycznej podwyżki podatków.

Przychody ze sprzedaży ropy naftowej spadły w stosunku do poprzedniego roku o 25 proc. i wyniosły 34 miliardy dolarów. Powodem spadków jest znaczne spowolnienie globalnej gospodarki, która opiera się w znacznej mierze na ropie naftowej. Niższa produkcja doprowadziła do niższego popytu na czarne złoto. W efekcie w I kwartale tego roku Arabia Saudyjska odnotowała 9 miliardów dolarów deficytu budżetowego.

{loadmoduleid 155}

By ratować sytuację Arabowie postanowili podnieść podatki. Wprowadzony dwa latat temu podatek VAT, który miał zdywersyfikować przychody budżetowe, został właśnie podniesiony z 5 do 15 proc. Ponadto zawieszone zostały dopłaty do kosztów życia. Oznacza to wstrzymanie zasiłku od 1 czerwca.

Decyzje władz Arabii Saudyjskiej są całkowicie niezrozumiałe. W czasach kryzysu zwiększa się wydatki budżetowe i obniża podatki w celu pobudzenia gospodarki. Jest to tak zwana polityka antycykliczna. W myśl tej polityki w czasach prosperity zwiększa się podatki i obniża wydatki budżetowe by przygotować się na ewentualne gorsze czasy. Arabia Saudyjska robi dokładnie na odwrót. W czasach gdy gospodarka potrzebuje impulsów, władze jeszcze bardziej ją gaszą. Tym samym jest to idealna polityka procykliczna, która może tylko pogorszyć sytuację.

patronite og

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker